Dallime mes rishikimeve të "Peter Bartl"

No change in size ,  3 vjet më parë
rregullova gabimet drejtshkrimore
vNo edit summary
(rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:peter_bartl_albanien.jpeg|thumb|right|Kopertina e librit Albanien: Vom Mittelalter bis zur Gegenwart nga Peter Bartl|250px]]
'''Peter Bartl''' ([[1938]] në Cottbus, [[Gjermania|Gjermani]]) është studjuesstudiues dhe historian gjerman, specialist i historisë shqiptare.
 
Bartl studjoistudioi historinë e Evropës Lindore, Sllavistikë dhe Turkologji në Göttingen dhe [[Mynihu|Mynih]]. Që nga viti [[1980]] është Profesor i Historisë së Evropës Lindore dhe Juglindore në Universitetin e [[Mynihu]]t dhe gjithashtu është në krye të Institutit shqiptar atje.<ref>{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=6inIiCF_930C&pg=PA35&lpg=PA35&dq=peter+bartl+Cottbus&source=bl&ots=Q0shY4x6ys&sig=UvHNozh3GepH4XIOeyeLLxJ6LJU&hl=sq&sa=X&ved=0ahUKEwjbhtXov9rbAhWQaFAKHWYUB1YQ6AEIOzAE#v=onepage&q=peter%20bartl%20Cottbus&f=false|title=Historical Dictionary of Albania|last=Elsie|first=Robert|publisher=Rowman & Littlefield|year=2010|isbn=9780810861886|location=|pages=35}}</ref>
 
== Vepra ==
Anonymous user