Dallime mes rishikimeve të "Atomi"

53 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Atomet janë grimca te imëta te materies. Secili lloj i atomeve ka masën e caktuar. Per shembull masa e atomit te hidrogjenit është e njohur. Ajo është e përbëre nga : protonet(p+), elektronet(e-), neutrone(n0).
Meqenëse atomet janë grimca shume te imëta, masat e tyre nuk mund te maten me peshore. Peshoret me sakta janë peshoret e kuarcit qe kane njësi te renditi nano 10 ne fuqi -9. Për këtë arsye duhet te përdoret një njësi e përshtatshme për matjen e tyre.
Masa e elektronit është 9,1*10 ne fuqi -28 g. Masa e protonit është 1,673*10 ne fuqi -24 g. Ndërsa masa e neutronit është afërsisht sa masa e protonit 1,675*10 ne fuqi -24 g.atomi gjithashtu ka ne perberje uje dhe kirpra minerale
 
== Shiko dhe këtë ==
12

edits