Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

150 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga AdesaKupa) dhe riktheu rishikimin 1790714 nga 1l2l3k
Etiketa: Redaktim nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga AdesaKupa) dhe riktheu rishikimin 1790714 nga 1l2l3k)
 
Kështu emri ''Halloween'' i ka rrënjët në [[Evropa|Evropë]]. Kisha ua mori Keltëve këtë zakon gjatë përhapjes së [[krishtërimi]]t. Ishte At Gjergji i IV i cili n vitin [[837]] e ringjalli [[1 nëntor]]in duke e quajtur Dita e të gjithë Shpirtrave. {{Cn|Për të mos shtrembëruar beimin tek [[Samhai]], kjo ditë është menduar të jetë edhe dita e të vdekurve.}}
Vetëm në [[shekulli XIX|shek. XIX]] ''Halloween'' arriti të kalojë [[Atlantiku]]n për në [[Amerika e Veriut|Amerikën Veriore]] së bashku me pasardhësit e Keltëve, [[Irlandezët]], të cilët shtegëtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje, ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëme. Kështu tashme ''Halloween'' më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.Një ndër ikonat(njerëzit më të dalluar)është Dua Basha dhe Vesa Polloshka, që kanë fituar titullin "kostumet më të mira të 2016 dhe 2017
 
Shenja dalluese e ''Halloween''-ve është [[kungulli]], e cila e ka prejardhjen në [[ShBA]]. Por ama arsyeja e përdorimit të kungullit me vrima me pamje të jashtme të frikshme dhe njëkohësisht të bukur rrjedh gjithashtu nga koha e Keltëve. Një zuzar me emrin ''Jack O'Lanten'' duhej të shkonte në [[Ferri|ferr]] pas vdekjes së tij. Por [[Djalli]] e ktheu mbrapsht duke i dhëne një copë [[qymyri]] (thëngjill) që digjej që ta kishte gjatë gjithë rrugës. ''Jack''-u e vendosi qymyrin në një [[Rrepa|rrepë]] të madhe dhe u nis drejt drejt një udhëtimi të pafundte me që nuk e lejuan të futej në asnjë mbretëri të vdekurish. Për njerëzit ishte më se e qartë që rrepa me qymyrin u shtinte tmerrin para së gjithash shpirtrave të këqinj. Meqenëse amerikanët përdoren kungullin në vend të rrepës, ai mbeti shenja dalluese e ''Halloween''-ve.