Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

No change in size ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Hadîth Bayâd wa Riyâd - BAV Ar368 f10r - Garden scene.jpg|parapamje|Kultura arabe në [[Andaluzia|Andaluzi]] ([[Spanja|Spanjë]], shek. 12)]]
'''Arabët''' ([[Arabishtja|arabisht]]: عرب‎‎, ''‘arab'') janë një [[Populli|popull]]<nowiki/>që flasin [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]], e janë kryesisht të vendosur në [[Gadishulli Arabik]], në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]] dhe në [[Afrika veriore|Afrikën Veriore]].
 
 
== Historia ==
[[Skeda:Hadîth Bayâd wa Riyâd - BAV Ar368 f10r - Garden scene.jpg|parapamje|Kultura arabe në [[Andaluzia|Andaluzi]] ([[Spanja|Spanjë]], shek. 12)]]
'''Arabia para-islame:''' Nder civilizatat me te njohura ishin ato te Tamudit, qe ekzistuan rreth vitit 3000 p.e.s. deri ne vitin 300 e.s., dhe ajo e Dilmunit qe ka ekzistuar rreth mijevjeqarit te 4et p.e.s. deri ne shekullin e 600 e.s.. Si shtese, gjate fillimit te mijevjeqarit te 1, kishte disa mbreteri ne Jugun e Arabise si Sabeanet, dhe pjeset bregdetare ne lindje te Arabise, qe ishin te udheheqera nga Partianet Iranian dhe Sasaniet prej vitit 300 p.e.s.
 
1.542

edits