Ndryshimi mes inspektimeve të "El-Biruniu"

48 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Amarakuja zhvendosi faqen Ebu Rejhan el Biruni tek El-Biruniu)
v
[[FileSkeda:Biruni-russian.jpg|thumbparapamje|Ebu Rejhan Muhamed ibn Ahmed el Biruni]]
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Ebu Rejhan Muhamed ibën Ahmed el-Biruni''' ishte shkencëtar, gjeodez, gjeograf, mineralog, antropolog dhe mjek. Ai ishte një nga të parët që refuzoi astrologjinë.
[[File:Biruni-russian.jpg|thumb|Ebu Rejhan Muhamed ibn Ahmed el Biruni]]
 
== Jeta e tij ==
'''Ebu Rejhan Muhamed ibn Ahmed el Biruni'''El-Biruniu, dijetar persian i shekullit XI, u lind më [[15 shtator]] [[973]] në Havarizm, që atëherë ishte pjesë e Dinastisë Abasite në Uzbekistanin[[Uzbekistani]]n e sotëm. Studioi matematikën dhe astronominë nën mbikëqyrjen e dijetarit Ebu Nasr Mensur, i cili ishte koleg i filozofit Ibn Sina dhe i historianit Ibn Miskevejh, që punonin së bashku në Universitetin dhe
qendrën shkencore që kishte themeluar princi Ebu el Abbas Memun Havaraz-mshah. Ai po ashtu udhëtoi në Azinë Jugore, në Afganistanin e sotëm, pastaj shkoi edhe në Indi më 1030, ku mësoi gjuhët hinduse dhe studioi religjionin dhe filozofinë e këtij populli. Atje shkroi librin e tij Terkih el-Hind (Kronikat e Indisë[[Indi]]së)<ref>http://dituriaislame.net/</ref>.
 
== Punimet shkencore ==
== Astronomia ==
Biruni ishte hulumtues dhe studiues idukurive astronomike, të cilat shfaqeshin në gjithësi, veprimtari kjo në të cilën dha edhe mendime dhe konkluza, e po ashtu ishte edhe i përpiktë dhe kujdes të veçantë u kushtonte kalkulimeve, në mënyrë që të dhënat nga vëzhgimet që i bënte, të ishin sa më të sakta.
 
== Refuzimi i astrologjisë ==
 
== Gjeodezia dhe gjeografia ==
 
== Mineralogjia ==
 
== Antropologji ==
 
== Shkenca e mjekësisë ==
 
== Kontribute të tjera ==
 
== Referencat ==
1.542

edits