Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Wikipedianët"

v
U kthyen ndryshimet e 37.26.86.65 (diskutimet) në versionin e fundit nga Punetor i Rregullt5.
(Faqja u zëvendësua me ' Vecorite e klimes se KOSOVESndryshojne nga perenimi ne linje')
Etiketa: Zëvendësuar
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.86.65 (diskutimet) në versionin e fundit nga Punetor i Rregullt5.)
{{Stampa:Faqe informacioni}}
Vecorite e klimes se KOSOVESndryshojne nga perenimi ne linje
[[File:10 sharing book cover background.jpg|300px|thumb|right|Çdokush mund të vendos Wikipedian në pëllëmbë të duarve të tyre, duke përfshirë edhe ju. Gjithçka që ju duhet të bëni është thjesht të redaktoni një artikull.]]
 
'''Wikipedianët''' ose '''redaktorët''' janë vulletarët të cilët shkruajnë dhe redaktojnë artikujt në Wikipedia, ndryshe nga lexuesit që thjesht lexojnë ato. Wikipedianët në shqip janë ata persona të cilët shkruajnë dhe redaktojnë artikuj në Wikipedia në gjuhën shqipe. Edhe pse ndoshta mund të mendohet se më mirë është të quhen këta persona si enciklopedistë sepse në të vërtetë Wikipedia është një enciklopedi por në të vërtetë ky term është më se i përshtatshëm sepse këta persona krijojnë një shoqëri të tërë Shoqëria Wikipedia.
 
==Numri i redaktorëve==
[[Skeda:Active editors on Albanian Wikipedia over time.png|thumb|300px|Wikipedianët aktivë dhe shumë aktivë deri në fund të vitit 2015.]]
Numri i wikipedianëve gjithnjë është në rritje e sipër, për momentin shoqëria e tërë wikipediane ka afro 2.5 milion anëtarë, kurse kjo shoqëri në gjuhën shqipe ka '''{{NUMBEROFUSERS}}''' kjo shifër paraqet personat e regjistruar duke mos marr parasysh ata që shkruajnë dhe redaktojnë si anonim e që kanë arritur të redaktojnë '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' artikuj legjitim.
 
;Përdorues me privilegje
Disa përdorues kanë drejta të veçanta, duke përfshirë:
* {{NUMBERINGROUP:bureaucrat}} [[Wikipedia:Burokratë|burokratë]]
* {{NUMBERINGROUP:sysop}} [[Wikipedia:Administrator|administratorë]]
* {{NUMBERINGROUP:reviewer}} [[Wikipedia:Kontrolluesit|kontrolluesit]]
* {{NUMBERINGROUP:bot}} [[Wikipedia:Bots|bot]]
 
== Vini Re! ==
'''Vini Re:''' ''Në qoftë se do të punosh në [[Wikipedia]] '''vazhdimisht''', shëno veten edhe tek Wikipedia kryesore në anglisht për t'u lidhur me shqiptarë të tjerë: [[:en:Category:Wikipedians in Albania|këtu]]. Por nëse jeni anëtarë i ri dhe kërkoni nofkën tuaj atëherë shiko [[Speciale:Listusers|këtu]] (ka shumë konto)''
 
== Përdoruesit sipas ==
;Përdoruesit sipas vendit
* [[:Category:Përdorues sipas vendit|Përdorues sipas vendit]] është një listë kategorike e cila përfshin përdoruesit nga vendi i cili ata vijnë.
* [[Wikipedia:Harta e wikipedianëve]]
 
;Përdoruesit sipas gjuhës
* [[:Category:Përdorues sipas gjuhës|Përdoruesit sipas gjuhës]], kjo listë kategorike përshin përdoruesit sipas gjuhës që flasin (shkruajnë) dhe sipas të cilës redaktojnë artikujt në wikipedinë shqip.
 
;Përdoruesit sipas redaktimeve
* [[Wikipedia:Lista e Wikipedianëve sipas redaktimeve|Lista e Wikipedianëve sipas redaktimeve]] është një [[listë]] e Wikipedianëve e renditur sipas redaktimeve në [[Wikipedia shqip]].
 
;Përdoruesit sipas faqeve të krijuara
* [[Wikipedia:Lista e Wikipedianëve sipas faqeve të krijuara|Lista e Wikipedianëve sipas faqeve të krijuara]] është një [[listë]] e Wikipedianëve e renditur sipas artikujve dhe faqeve të krijuara në [[Wikipedia shqip]].
 
;Të gjithë përdoruesit
* [[Speciale:Listusers|Lista e të gjithë përdoruesve të regjistruar]] në [[Wikipedia shqip|Wikipedinë në gjuhën shqipe]]
==Lidhje të jashtme==
* {{facebook|sq.wikipedia.org}}
* {{twitter|sqwikipedia}}
 
 
[[Kategoria:Wikipedia|Administrat]]
[[Kategoria:Wikipedianët| ]]
[[Kategoria:Nivelet e aksesit të përdoruesve në Wikipedia]]
48

edits