Ndryshimi mes inspektimeve të "Kanceri"

59 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.200.214.62) dhe riktheu rishikimin 1753278 nga ALafaktre
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.200.214.62) dhe riktheu rishikimin 1753278 nga ALafaktre)
Tek gratë: Kanceri i gjirit, i mushkërive, i stomakut, i kolitit dhe rektumit, i qafës së mitrës.
 
Prej faktorëve kryesorë që shkaktojnë kancer, janë: Pirja e duhanit, mbipesha dhe obesiteti, ngrënia e pakët e perimeve dhe frutave, alkooli, llojet e sëmundjeve të transportueshme seksualisht (si AIDS dhe HPV), ndotja e ajrit në vendet e qytetëruara, tymi i shkaktuar nga djegia e lëndëve të ngurta brenda banesave. O njerez mos e merrni kete informacion se nuk ju mjafton.
 
 
[[Kategoria:Sëmundje]]