Ndryshimi mes inspektimeve të "Stepa"

74 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova diqka me shume
(Rikthim në versionin 1690618 të datës 2016-12-04 13:44:41 nga Kurioziteti123 duke përdorur popups)
(Shtova diqka me shume)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Stepa''' është krahinë gjysëm e thatë e rrafshët ose e valëzuar, që shtrihet në brezin tropikal ndërmjet savaneve dhe shkretirave) dhe të mesëm ( thellë në brendësinë e kontinentve).Sipërfaqe më të mëdha të stepave shtrihen : në [[Evroazi]], në [[Amerika Veriore|Amerikën Veriore]] dhe në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]], në [[Australia|Australi]] dhe në [[Afrika|Afrikë]] ( Sudan). Stepa karakterizohet për bimësi kryesisht barishtore.Stepat kane shtrirje be zonen steppyjore dhe zëne nje siperfaqe te madhe. Shum stepa sot janë të lavëruara dhe përbëjnë tokat më frytëdhënëse.
[[Figura:Prokudin-Gorskii-18.jpg|thumb|right|300px|Stepat në [[Kazakistani|Kazakistan]] dhe [[Uzbekistani|Uzbekistan]]]]
 
Anonymous user