Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

52 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
* Dy korda të barabarta të një rrethi tendosin harqe të barabarta dhe anasjelltas.
* Diametri pingul me kordën e ndan kordën dhe harkun që ajo tendos në dy pjesë të barabarta.
* Kur drejtëza (d) e prek rrethin nga jashtë vetëm në një pikë (është tangjente) me rrethin atëherë rrezja e rrethit është pingule me këtë drejtëz.
* Nëse nga pika P jashtë rrethit hiqen tangjentet <nowiki>[PA] dhe [PB] me rrethin atëherë, [PA] = [PB].</nowiki>
* Këndi qendror është këndi që ka si kulm qendrën e rrethit dhe brinjët e tij janë rreze të rrethit. Masa e harkut që formon ky kënd është e barabartë me masën e këtij këndi.
Anonymous user