Dallime mes rishikimeve të "Justin Martiri"

123 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
v (1l2l3k zhvendosi faqen Justini dëshmor tek Shën Justini dëshmor)
{{pa referenca}}{{hulumtim vetjak}}
'''Shën Justini martir''' (edhe ''Justini i Çezaresë'', ''Justin Filozofi'') lindi në vitin [[100]] në [[Nablusi|Flavia Neapolis]] dhe vdiq në [[Roma|Romë]] në vitin [[165]]. Shën Justini ishte [[Filozofia|filozof]], mbrojtës i [[krishterimi]]t dhe [[Dëshmori i krishterimit|dëshmor i krishterimit]]. [[Kisha katolike romake]] e nderon atë si [[Shenjtori|shenjtor]] dhe e ka renditur atë midis [[Etërit e kishës|Etërve të kishës]], ai nderohet poashtu si shenjtor edhe nga [[Kisha ortodokse]]. Shkrimet e tij më të njohura janë “''Apologjia e parë e të krishterëve''” dhe “''Apologjia e dytë e të krishterëve''” që e kanë bërë atë një nga mbrojtësit e parë të mendimit të krishterë. Dita e tij përkujtimore është [[1 qershor]]i.
[[FileSkeda:Iustini Philosophi et martyris Opera.tif|thumbparapamje|Iustini opera, 1636]]
 
== Jeta ==
 
Mbrojtja e fesë duke përdorur terminologjinë e gnostikëve ose të judaizantëve rrezikon të krijojë një herezi të re, në qoftë se nuk merret parasysh konteksti i parë i debatit.
 
== Shiko edhe ==
[[File:Iustini Philosophi et martyris Opera.tif|thumb|Iustini opera, 1636]]
 
==Lidhje të jashtme==
* http://www.newadvent.org/cathen/08580c.htm
* http://www.cogwriter.com/justin.htm
 
=== Përkthimet e shkrimeve të Justin dëshmorit ===
* {{en}} [http://www.ccel.org/fathers/ANF-01/just/justap1index.html Apologjia e Parë]. Libraria eterore e klasikëve të krishterë.
* {{en}} [http://www.ccel.org/fathers/ANF-01/just/justap2index.html Apologjia e Dytë]. Libraria eterore e klasikëve të krishterë.
* {{en}} [http://ocafs.oca.org/FeastSaintsViewer.asp?SID=4&ID=1&FSID=101570 Justini filozof dëshmor dhe ata me të në Romë]. Kisha ortodokse në Amerikë.
 
[[Kategoria:Krishtërimi|Justini dëshmor]]
[[Kategoria:Shenjtorë|Justini dëshmor]]
[[Kategoria:Shenjtorë katolikë|Justini dëshmor]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë|Justini dëshmor]]
[[Kategoria:Dëshmorë të krishterimit|Justini dëshmor]]
1.542

edits