Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

(Pershkrimi i Lufes se Pare Boterore u be me i qarte .Data ,muaji .Shtetet te cilat merrnin pjese dhe emrat e blloqeve te luftes . Burimi I informacionit eshte marre nga Historia 8.)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Shkaqet ==
# Armiqësia mes shteteve për te vendosur hegjemoninë e tyre ne kolonitë me te largëta
# Politika e egër qe ndiqnin shtetet ndaj njeri-tjetrit dhe gara e pa kufij e armatimeve dhe vrasja e princit austro hungarez nga nje serb
# Konfliktet mes shteteve për pabarazinë ekonomike dhe lindja e ndjenjës se nacionalizmit politik.
 
Anonymous user