Dallime mes rishikimeve të "Vlora"

30 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| PORTAL = PO
}}
'''Vlora''' është një [[qytet]] bregdetar në jugperëndim të [[Shqipërisë]]. Vlora është qyteti i dytë më i madh portual pas [[Durrësi]]t, me një popullsi afërsisht {{formatnum:200000}} (2013). Ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në [[Detin Adriatik]] dhe është qendra e [[rrethi i Vlorës|Rrethit të Vlorës]] dhe të [[Qarku i Vlorës|Qarkun së Vlorës]]. Është qyteti ku është shpallur Deklarata e Pavarësisë shqiptare më 28 nëntor 1912. Themeluar si një koloni e lashtë greke në shekullin e 6 pes me emrin Aulona dhe vazhdimisht i banuar për rreth 26 shekuj, Vlorë është shtëpi për [[Portin e Vlorës]] dhe [[Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali"|Universitetin e Vlorës]] si qyteti më i rëndësishëm ekonomik dhe kulturor i Shqipërisë jugperëndimore.
 
== Historia ==
Anonymous user