Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

81 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
 
== Llojet ==
Koncepte abstrakte ose fenomene të ndryshme pasqyrohen me ndihmën e një figure të gjallë e konkrete. Kështu p.sh. [[Drejtësia]] paraqitet në mënyrë alegorike me figurën e një gruaje sylidhur e me një peshore në duar, ''[[Shpresa]]'' pasqyrohet nga një spirancë. Sytë e mbyllur, peshorja dhe spiranca janë simbole.
 
Alegoria mund të kufizohet në një figurë të vetme ose mund të shtrihet në një poezi, poemë apo roman të tërë. ''[[Komedia Hyjnore]]'' është një poemë alegorike. Zhanre të tjera letrare që janë tipike alegorike janë ''[[Fabula|fabulat]]'' dhe ''[[Parabola|parabolat]]'', ku [[dinakëria]] përfaqësohet nga [[dhelpra]], [[lakmia]] nga [[Ujku (kthjellim)|ujku]], pabesia nga [[Gjarpri|gjarpëri]], etj.<ref name=":0" />
 
== Referencat ==
222

edits