Dallime mes rishikimeve të "UEFA Liga e Evropës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Sadsadas zhvendosi faqen UEFA Liga e Europës tek UEFA Liga e Evropës)
No edit summary
{{Infobox football tournament
|name=UEFA Liga e Evropës
|logo=
|founded={{Start date and age|df=yes|1971}}<br />(ri emëruar më 2009)
|region=[[Evropa|Evropë]] ([[UEFA]])
|number of teams=48 (faza e grupeve)<br><small>8 klube bashkohen pas fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve</small><ref>Dy ekipet e para të çdo grupi avancojnë në raundin e 32-tave, ku bashkohen edhe tetë ekipet të vendeve të treta në grupet e [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]].</ref><br />160 (gjithsej)
|qualifier for = [[UEFA Super Kupa]]<br> [[UEFA Liga e Kampioneve]]
|related comps= [[UEFA Liga e Kampioneve]]
|current champions= {{nowrap|{{flamuri|Spanja}} [[Atlético Madrid]] (titulli i 3të)}}
|most successful club= {{nowrap|{{flamuri|Spanja}} [[Sevilla FC|Sevilla]] (5 tituj)}}
|broadcasters=[[Lista e transmetuesve të UEFA Ligës së Evropës|Lista e transmetuesve]]
|website=[http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/index.html Official website]
|current=[[2018–19 UEFA Liga e Evropës]]
}}
 
[[Skeda:UEFA Cup.jpg|thumb|right|250px|Trofeu i UEFA Europa Ligës]]
''' UEFA Kupa''' (e njohur edhe si '''Kupa Evropiane 3''', '''CE3''', ose '''C3''') është garë futbolli për klubet që organizohet nga [[UEFA]]. Është gara e dytë më e rëndësishme për klubet europiane, pas [[UEFA Liga e Kampionëve]]. Klubet kualifikohen në UEFA Cup duke u bazuar në performimin e tyre në kompeticionet nacionale dhe garat e kupave. Kjo garë që nga viti [[2008]] e mori emrin Liga e Evropës ([[Gjuha Angleze|Ang]]:UEFA Europa League).Ekipi me më së shumti trofe të fituar është ekipi nga [[Spanja]],[[Sevilla FC]] me gjithsejt 5 Trofe e ndjekur nga ekipi nga [[Italia]],[[F.C. Internazionale Milano]] me 3 Trofe.<ref>https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/history/#/</ref>