Dallime mes rishikimeve të "Ishulli i Princit Eduard"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
| sipërfaqja_ujë =
| popullsia = 140204
| popullsia_data = 2011{{Cite web|url = http://www12.statcan.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A |title = Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, 2011 and 2006 censuse |language= en|publisher = [[Statistics Canada|Statcan.gc.ca]]|accessdate = 8 shkurt 2012}}
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane =
| ora_verore =
| kodi_postar = C (prefiksi) <br /> PE (kodi)
| produkti_brendshëm_bruto = {{formatnum:4624}} [[Milioni|mln]] [[Dollari kanadez|C$]]{{Cite web|url = http://www40.statcan.ca/l01/cst01/econ15.htm |title = Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory|accesso = 02/06/2010 |Gjuha = en|publisher = [[Statistics Canada]]|accessdate = 10/11/ nëntor 2009}} (2008)
| përfaqësia_parlamentare = [[Dhoma e Komunëve (Kanada)|Dhoma]]: 4 <br /> [[Senati i Kanadasë|Senati]]: 4
| aeroporti =
| gjatësia = -63.12021
}}
'''Ishulli i Princit Eduard''' është një [[Provincat dhe territoret e Kanadasë|provincë]] në [[Kanada]]. Provinca ka një sipërfaqe 5685.73&nbsp;km² dhe popullsi 140204 banorë<ref>{{cite web|url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A|title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)|publisher=Statistics Canada|date=8 shkurt 2012|accessdate=22 tetor 2012}}</ref> dhe është themeluar më [[1 korrik]] [[1873]]. [[Charlottetown]] është kryeqëndra e provincës.
| url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A
| title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)
| publisher=Statistics Canada
| date = 8. 2. 2012.
| accessdate = 22. 10. 2012.}}</ref> dhe është themeluar më [[1 korrik]] [[1873]]. [[Charlottetown]] është kryeqëndra e provincës.
 
==Referencat==
{{referenca}}
 
== Projekte të tjera ==
* {{Commonscat|Prince Edward Island|Ishulli i Princit Eduard}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{CommonscatCommons|Prince Edward Island|Ishulli i Princit Eduard}}
* {{URL|www.gov.pe.ca/|Faqja zyrtare www.gov.pe.ca/}}
{{Ndarja administrative në }}
{{Portal|Kanadaja}}
<!-- Ndëlidhje wiki -->
 
[[Kategoria:Provinca në Kanada]]