Ndryshimi mes inspektimeve të "Eqrem bej Vlora"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
|website =
}}
'''Eqrem bej Vlora''' ([[Vlorë]], [[1 dhjetor]] [[1885]] - [[Vjenë]], [[25 maj]] [[1964]]) që hera-herës emri i figuron edhe në trajtën ''Ekrem'' ishte nëpunës i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], veprimtar i çështjes shqiptare, diplomat, politikan, shkrimtar dhe historian shqiptar. I emëruar ''Beu i fundit'', diplomati [[Pietro Kuaroni]] e përshkruan se "ka qenë, pa dyshim, personaliteti më inteligjent... që kam takuar në Shqipëri. Një mendje e kthjellët, e ndritur dhe e prerë, zhveshur nga retorika dhe nga iluzionet e kota."<ref name=":1">{{Cite book|title=Valixhja diplomatike|last=Kuaroni|first=Pietro|publisher=Albinform|year=1993|origyear=1956|isbn=|location=Tiranë|pages=190|trans_titletrans-title=Valigia diplomatica|translator=Lazam Koldashi}}</ref>
== Biografia ==
U lind në [[Vlora|Vlorë]] më 1 dhjetor 1885, i biri [[Syrja bej Vlora|Syrja bej Vlorës]] dhe i Miri hanëm Toptanit.<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|origyear=1963|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=19|trans_titletrans-title=Lebenserinnerungen|ref=harvnb|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> [[Familja Vlora|Familja]] e tij ishte një nga familjet më të pasura të trojeve shqiptare të jugut, por pas [[Tanzimati]] si pasuria ashtu edhe influenca e tyre ra. Falë zotësisë së të atit në ekonomi e administrim, pasuria e familjes së tij u dhjetëfishua duke iu afruar kështu gjendjes së para-Tanzimatit.<ref>{{Cite book|title=Nga Shqipëria e re|last=Von Godin|first=Marie Amelie Freiin|authorlink=Marie Amelie Freein von Godin|publisher=Koçi|year=2007|origyear=1914|isbn=978-99943-755-8-5|editor-last=Koçi|editor-first=Afrim|location=Tiranë|pages=103|trans_titletrans-title=Aus demm neuen Albanien|translator=Elda Gjana-Boriçi}}</ref>
 
Qysh në fëmini pati mësues privatë: një djalosh italian, inxh. Luigji Bekali (Luigi Beccali) nga [[Mesina]], dhe shqiptari Mehmet efendi Lusi (Luzaj<ref>Kujtimet e djalit të Isuf Luzaj: ''Ja si na mashtroi dhe persekutoi Hysni Kapo'', citynews.al, 22 prill, 2016.