Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

1 byte added ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.19.227.191) dhe riktheu rishikimin 1782007 nga 1l2l3k
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Rregullova renditjen)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.19.227.191) dhe riktheu rishikimin 1782007 nga 1l2l3k)
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.] Akullnajat formohen si shkak i rënies së e vazhdueshme të borës në shtresa të ndryshme të një lloj relievi. Sipas formimit kemi akullnaja kontimenalemalore dhe malorekontinentale.
 
== Krijimi ==
 
== Shpejtësia e lëvizjes së akullnajave ==
Ato lëvizin shumë ngadal , për 24 orë vetëm disa centimetra , por në Greenland arrijnë deri në 3020 metra
 
=== Akullnajat më të gjata në botë ===