Ndryshimi mes inspektimeve të "Mouse"

664 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
.
(U zëvendësua 3-Tastenmaus_Microsoft.jpg me 3-Tasten-Maus_Microsoft.jpg)
v (.)
Etiketa: Ridrejtim i ri
#RIDREJTO [[Mausi]]
[[Image:3-Tasten-Maus Microsoft.jpg|thumb|Një mouse i thjesht]]
 
Në informatikë, një mouse (sh. mice, mouses.) është një pajisje shënjuese ( ang: pointing device). Pjesa më e madhe e mouse-ve sot janë mouse optikë ( e kapin lëvizjen duke skanuar me lazer sipërfaqen mbi të cilin lëvizin) ndryshe nga ato mekanikë (lëvizja mekanike e dy ingranazheve përkthehet në lëvizje të kursorit në ekran). Gjithashtu mouse-t mund të klasifikohen në ato me kabëll dhe pa kabëll ( teknologjitë kryesore të mouse-ve pa kabëll janë infrared dhe bluetooth).
 
 
 
 
{{Elek-cung}}
{{Komponentet themelore të kompjuterit}}
[[Kategoria:Komponentet themelore të kompjuterit]]
1.542

edits