Ndryshimi mes inspektimeve të "Mausi"

633 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 882330 nga 85.180.192.192)
v
[[Skeda:3-Tastenmaus Microsoft.jpg|thumbparapamje|Një Mausi i thjesht me tre taste]]
Komunikimi me [[Kompjuteri|kompjuter]], duke përdorur '''mausin''' (miun), është shumë më i thjeshtë, sepse ky komunikim realizohet përmes dy ose tre tasteve që janë vendosur në pjesën e sipërme të tij. Por, ky komunikim mund të realizohet vetëm gjatë shfrytëzimit të programeve te të cilat prodhuesi i tyre e ka paraparë edhe përorimin e mausit.
 
 
Gjatë punës me maus, kryesisht shfrytëzohet tasti i majtë i tij dhe, nëse nuk theksohet veçanërisht, me shtypjen e tastit të mausit duhet nënkuptuar shtypjen e tastit të majtë të tij.
 
Në informatikë, një mouse (sh. mice, mouses.) është një pajisje shënjuese ( ang: pointing device). Pjesa më e madhe e mouse-ve sot janë mouse optikë ( e kapin lëvizjen duke skanuar me lazer sipërfaqen mbi të cilin lëvizin) ndryshe nga ato mekanikë (lëvizja mekanike e dy ingranazheve përkthehet në lëvizje të kursorit në ekran). Gjithashtu mouse-t mund të klasifikohen në ato me kabëll dhe pa kabëll ( teknologjitë kryesore të mouse-ve pa kabëll janë infrared dhe bluetooth).
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Commonscat|Computer mouse|Mausi}}
 
{{Elek-cung}}
{{Komponentet themelore të kompjuterit}}
[[Kategoria:Komponentet themelore të kompjuterit]]
[[Kategoria:Teknikë]]
1.542

edits