Ndryshimi mes inspektimeve të "Haxhija"

5 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Haxhxhi using HotCat)
v
[[Skeda:Hajj_2010_1_-_Flickr_-_Al_Jazeera_English.jpg|parapamje|Haxhinjtë në Haxhin e 2010]]
'''Haxhiu''' ose '''Haxhia''' është një titull që i është dhënë fillimisht një [[Myslimani]] që ka përfunduar me sukses [[Haxhi|HaxhinHaxhilëkun]] në [[Meka|Mekë]].<ref>{{Cite book|title=Islam: A very short introduction|last=Malise Ruthven|publisher=[[Oxford University Press]]|year=1997|isbn=978-0-19-285389-9|page=147}}</ref> Përdoret gjithashtu për t'iu drejtuar një të moshuari, pasi duhet kohë për të grumbulluar pasurinë për të kryer udhëtimin, dhe në disa shoqëri [[Islami|myslimane]] është një titull përnderimi për një njeri të çmuar. Titulli vendoset para emrit të personit; p.sh. Zekë Biberaj bëhet [[Haxhi Zeka|Haxhi Zekë Byberi]].
 
Përdoret gjithashtu në [[Ortodoksia|Krishtërimin Ortodoks]] për njerëz që kryejnë [[Pelegrinazhi|pelegrinazh]] në varrin e [[Krishti|Krishtit]] në [[Jeruzalemi|Jeruzalem]]. Mund t'i shtohet më pas mbiemrit të burrit (p.sh. Haxhimihali) ose para emrit për gratë (Haxhika).
1.542

edits