Dallime mes rishikimeve të "Haxhillëku"

12 bytes added ,  3 vjet më parë
v
haxhinjtë
v (added Category:Haxhxhi using HotCat)
v (haxhinjtë)
27. Thirri njerëzit për haxhillëk: ata do të vijnë në këmbë dhe me deve prej të gjitha viseve të largëta,
28. që të dëshmojnë dobitë e tyre dhe të përmendin Emrin e Allahut në ditët e caktuara mbi kafshët (për kurban), të cilat ua ka dhuruar Ai. Hani nga ato (mishin) dhe ushqeni nevojtarin e varfër!
29. Pastaj, [[Haxhija|haxhinjtë]] le të pastrojnë trupin e tyre, le t’i kryejnë zotimet e tyre dhe le t’i vijnë rrotull Shtëpisë së lashtë.
30. Këto (janë urdhërimet). Për atë që nderon ritet e shenjta të Allahut, do të jetë më mirë te Zoti i tij. Ju janë lejuar bagëtitë, përveç atyre që ju janë thënë (se janë të ndaluara). Andaj, largohuni prej ndotësisë së idhujve dhe largohuni prej fjalëve të rreme.
</ref> Thuhet se [[Engjëjt në Islam|meleku]] [[Xhebraili]] solli Gurin e Zi nga Qielli për ta vendosur në Qabe.<ref name="Peters4-7" />
1.542

edits