Ndryshimi mes inspektimeve të "Poli i Jugut"

25 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Removed redirect to Antarktiku)
Etiketat: Përpunim pamor Hoqi ridrejtimin
v
 
I ndodhur në kontinentin e [[Antarktiku|Antarktidës]], është vendi i Stacionit amerikan Amundsen-Scott South Pole, i cili është themeluar në vitin 1956 dhe ka qenë vazhdimisht i stafit që nga ai vit. Poli i Jugut Gjeografik është i ndryshëm nga Poli Magnetik i Jugut, pozicioni i të cilit është përcaktuar bazuar në fushën magnetike të Tokës. Poli i Jugut është në qendër të [[Hemisfera jugore|hemisferës jugore]].
 
[[Kategoria:Gjeografi]]