Ndryshimi mes inspektimeve të "Uji"

31 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova pak përmbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
[[Skeda:The Earth seen from Apollo 17.jpg|thumb|250px|Mbi Dydy të tretat e sipërfaqes lëmshit tokësor janë të mbuluara Meme ujë, 97,2% e të cilit ndodhet në pesë oqeane. Shtresa e akullt në Antarktik Përmbanpërmban 90% të të gjithë ujit të embel të planetit. Uji avullues atmosferik mund të shihet në forme rreshje e cila shkakton bardhësinë e tokës.]]
 
'''Uji''' në formën e tij të pastër, është lëng pa shije dhe pa erë poashtu dhe nuk ka ngjyrë. Ai është i domosdoshëm për të gjitha format e [[Jeta|jetës]] dhe njihet edhe si tretësi më i gjithanshëm. Pa të, jeta siç e njohim ne, do të ishte e pamundur. Duket i pangjyrë në sasi të vogla për syrin tonë, megjithëkëtë mund të shihet si [[Kaltërsia|i kaltër]] në sasi të mëdha ose me vegla shkencore. Uji është lëngu më i përhapur në toke. Formula kimike e tij është H<sub>2</sub>O. Gjendet më tepër në [[Oqeani|oqeane]] dhe kësulat e akullta polare, por edhe në [[Reja|re]], [[Lumi|lumenj]]. Në [[Planeti|planetin]] tonë, uji është në lëvizje të vazhdueshme qarkulluese duke përfshirë [[Avullimi|avullimin]], [[Reshja|reshjet]] dhe derdhjen në [[Deti|det]].
 
Ky burim natyror po bëhet gjithnjë e me tepër më i pakët në disa vende, dhe sigurimi i tij është shqetësim i madh shoqëror dhe ekonomik.
 
 
 
Uji ka formulën kimike H<sub>2</sub>O që domethënë se një molekulë uji përbëhet nga 2 atome hidrogjen dhe një oksigjen. Mund të përshkruhet jonikisht si HOH, me jonin hidrogjen (H<sup>+</sup>) i lidhur me grupin hidroksid (OH<sup>−</sup>). Uji është në ekuilibër dinamik midis gjendjes së gaztë dhe asaj të lëngët në temperaturë dhe trysni standarde. Uji në vetvete është pa shije dhe pa ngjyrë por në kontakt të gjatë me ajrin lidhet me dioksidin e karbonit (CO<sub>2</sub>) dhe merr një shije të athët acidi karbonik që nuk është i mirë për shëndetin.
 
== Vetitë tretëse ==
Uji është një tretës shume i mire dhe tret shume lloje substancash. Ndryshe mund te quhet tretës universal. Substancat qe treten mire ne ujë quhen hidrofilike. Substancat qe nuk treten mire ne ujë quhet hidrofibike. Gjithashtu uji eshte tretesi me i mire (universal) fale struktures se molekules se tij qe eshte dipolare. Me dipolaritetin e tij shprehen te gjitha vetite tretese te tij. Ne uje tretet : kriperat e shumta ne natyre, sheqeri, kripa, dioksidi i karbonit... Kurse substancat qe nuk treten ne uje janë : squfuri, qelqi, vaji, benzina, goma, druri, masat plastike, rera, hekuri etj.
 
Uji është një tretës shume i mire dhe tret shume lloje substancash.Ndryshe mund te quhet tretës universal.Substancat qe treten mire ne ujë quhen hidrofilike. Substancat qe nuk treten mire ne ujë quhet hidrofibike.Gjithashtu uji eshte tretesi me i mire(universal) fale struktures se molekules se tij qe eshte dipolare. Me dipolaritetin e tij shprehen te gjitha vetite tretese te tij.Ne uje tretet :kriperat e shumta ne natyre,sheqeri,kripa,dioksidi i karbonit...Kurse substancat qe nuk treten ne uje janë :squfuri,qelqi,vaji,benzina,goma,druri,masat plastike,rera,hekuri etj.
?
 
== Anomalia e ujit ==
 
Ky burim natyror po bëhet gjithnjë e me tepër më i pakët në disa vende, dhe sigurimi i tij është shqetësim i madh shoqëror dhe ekonomik.
 
[[Kategoria:Uji| ]]