Dallime mes rishikimeve të "Çmimi i madh i Spanjës 2013"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|Race_No = 5
|Season_No = 19
|Official name = 2013 Formula 1 [[Çmimi i madh i Spanjës|Gran Premio de España]]<ref name="formal">{{cite news|url=http://www.formula1.com/races/in_detail/spain_897/circuit_diagram.html|title=2013 Formula 1 Gran Premio de España|work=Formula1.com|accessdate=24 Prillprill 2013}}</ref>
|Location = [[Circuit de Catalunya]]<br />[[Barcelona|Barcelonë]], [[Spanja|Spanjë]]
|Course = përhershëm
}}
 
'''2013 Çmimi i madh i Spanjës''' (njohur më parë si '''2013 Formula 1 Gran Premio de España''') ishte një garë e [[Formula Një]] që u zhvillua më 12 Maj në [[Circuit de Catalunya]] në [[Barcelona|Barcelonë]] të [[Spanja|Spanjës]].<ref name="FIA calender">{{cite news|title=FIA Formula One calendar|url=http://www.fia.com/championship/formula-1-world-championship/2013/calendar|work=FIA.com|accessdate=24 Prillprill 2013}}</ref> Kjo ishte gara e pestë e [[Rezultet e F1 2013|sezonit 2013]], duke qënë edhe gara e dyzetekatërt e [[Çmimi i madh i Spanjës|Çmimit i madh të Spanjës]] si një garë e [[Formula Një]], dhe gara e njëzetetre e zhvilluar në Katalunjë.
 
[[Nico Rosberg]] mori pol pozitën për garën, para shokut të tij të skuadrës [[Lewis Hamilton]].<ref name="ROS HAM">{{cite news|title=Rosberg leads Mercedes front row sweep in Spain|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/107337|work=Autosport.com|date=11 Majmaj 2013|accessdate=12 Majmaj 2013}}</ref> [[Fernando Alonso]] mori fitoren e tij të 32të në një Çmim të madh–dhe e dyta në një garë shtëpie–para [[Lotus F1|Lotus]]-[[Renaulti në Formula Një|Renaultit]] të [[Kimi Räikkönen]] dhe shokut të skuadrës [[Felipe Massa]] që u rendit i treti. Fituesi i poles Rosberg u rendit në vendin e gjashtë. Parakalimi mëë i shquar erdhi në xhiron e parë me Alonson që parakaloi nga jashtë Kimi Räikkönen dhe Lewis Hamilton duke shkuar në pozicionin e tretë.<ref name="results">{{cite news|title=Fernando Alonso takes commanding home win|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/107372/|work=Autosport.com|date=12 Mahmars 2013|accessdate=13 Mahmars 2013}}</ref>
 
==Klasifikimi==
| 1:21.978
| 1:21.219
| 9{{ref|1|1}}
|-
! 7
| 1:22.793
|
| 19{{ref|2|2}}
|-
! 17
|-
|}
*{{note|1|1}} — [[Felipe Massa|Felipe Massës]] ju zbritën tre pozicione për shkak se bllokoi [[Mark Webber]].<ref name="GUT MAS pens">{{cite news|title=Massa and Gutierrez penalised for impeding|url=http://www.formula1.com/news/headlines/2013/5/14545.html|work=formula1.com|date=11 Majmaj 2013|accessdate=12 Majmaj 2013}}</ref>
*{{note|2|2}} — [[Esteban Gutierrez]] ju zbritën tre pozicione për shkak se bllokoi [[Kimi Räikkönen]].<ref name="GUT MAS pens"/>
 
| '''[[Scuderia Toro Rosso|Toro Rosso]]-[[Scuderia Ferrari|Ferrari]]'''
| 65
| +1 lapxhiro
| 11
| '''1'''
| [[Sauber]]-[[Scuderia Ferrari|Ferrari]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 19
|
| [[Mercedes-Benz në Formula Një|Mercedes]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 2
|
| [[Force India]]-[[Mercedes AMG High Performance Powertrains|Mercedes]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 13
|
| [[Williams F1|Williams]]-[[Renault në Formula Një|Renault]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 17
|
| [[Sauber]]-[[Scuderia Ferrari|Ferrari]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 15
|
| [[Williams F1|Williams]]-[[Renault në Formula Një|Renault]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 16
|
| [[Caterham F1|Caterham]]-[[Renault në Formula Një|Renault]]
| 65
| +1 lapxhiro
| 22
|
| [[Marussia F1|Marussia]]-[[Cosworth]]
| 64
| +2 lapsxhiro
| 20
|
| [[Marussia F1|Marussia]]-[[Cosworth]]
| 64
| +2 lapsxhiro
| 21
|
| [[Scuderia Toro Rosso|Toro Rosso]]-[[Scuderia Ferrari|Ferrari]]
| 52
| Përplasje
| Collision damage
| 12
|
| [[Caterham F1|Caterham]]-[[Renault në Formula Një|Renault]]
| 21
| WheelTimoni
| 18
|
* <small>'''Shënim''': Vetëm pesë pozicionet e para janë të përfshirë në secilën renditje.</small>
{{clear}}
== ReferencaReferencat ==
{{reflist}}