Ndryshimi mes inspektimeve të "Beqir Valteri"

14 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Beqir Valteri''' ([[Vinjoll]],<ref name=":1">{{Cite book|title=Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942): kujtime dhe vlerësime historike|last=Vllamasi|first=Sejfi|publisher=Neraida|year=2000|isbn=9789992771310|location=Tiranë|pages=358-359}}</ref>, [[1892]] - [[Tiranë]], [[14 prill]] [[1945]]) ishte atentatori i parë i [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogut]], përkrahës i [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së Qershorit]], antizogist në mërgim, deputet gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] dhe anëtar i [[Partia Fashiste Shqiptare|Partisë Fashiste]]<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''[http://www.explorerunivers.com/t7591-haki-stermilli-kryetari-enigmatik-i-sherbimit-sekret-shqiptar#53899 Haki Stërmilli, kryetari enigmatik i shërbimit sekret shqiptar]'' shkëputur nga vëllimi i historianit "[[Shërbimi sekret shqiptar 1922-1944]]" Tiranë 2007, 23 tetor 2014.</ref>.
 
== Biografia ==
 
=== Origjina ===
Valterët janë një familje me prejardhje gjermane, të thirrur në kohë [[Skënderbeu|Skënderbeut]] për të prodhuar barut.<ref name=":0">Vlora E., [[Kujtime 1885-1925 (Eqrem bej Vlora)|''Kujtime 1885-1925'']], Tiranë: IDK, 2003. fq. 501. ISBN 99927-780-6-7</ref>. U lind në Vinjoll, i biri i Bajram Valterit, nipi i Kurt Agës së Matit.<ref>BKKu, 1924, v.1, nr. 10, fq. 224-225.</ref> Ahmet bej Zogolli e kishte ndihmuar që të shkollohej në [[Italia|Itali]].<ref name=":1" />
 
=== Atentati ndaj Ahmet Zogut, Lirimi ===
Më 23 shkurt 1924 brenda Kuvendit Kushtetues, 16 vjeçari Valteri atentoi personin e kryeministrit kur ai po hynte brenda sallës së parlamentit. Valteri qëlloi tri herë, Zogu mori dy plumba kalimthi.<ref name=":0" />.
 
Lirimi i Beqir Valterit nga burgu, në kohën e qeverisë së Nolit, u pa nga autoritetet britanike si miratim i atentatit.<ref>Austin R., ''Founding a Balkan State: Albania's Experiment with Democracy, 1920-1925'', University of Toronto Press, 2012, fq. 109. ISBN 9781442644359</ref>.
 
=== Gjatë Luftës së Dytë Botërore ===
Qe Komisar i Lartë i Ushtrisë pas kapitullimit italian. Ishte ndër 60 e pandehurit të cilësuar "kriminelë lufte" në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], më 13 prill u dënua me pushkatim vetë i shtatëmbëdhjeti.<ref>{{Cite book|title=I pari Gjyq Special në Shqipëri 1 mars 1945 - 13 prill 1945|last=Radi|first=Lazër|publisher=Reklama|year=1997|isbn=|location=Tiranë|pages=107-121}}</ref>
 
== BurimeReferencat ==
<references />
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1892]]
[[Kategoria:Vdekje 1945]]
[[Kategoria:Njerëz nga Mati]]
[[Kategoria:Atentatorë shqiptarë]]
[[Kategoria:ShqiptarëViktimaekzekutuarregjimit komunist në Shqipëri]]
3.800

edits