Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

198 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.7 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tiimiii.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''dp=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.Dendesia tregon sasine e lendes per njesine e vellimit.Trupat me vellim te njejte, te ndertuar nga substanca te ndryshme, kane dendesi te ndryshme.
Dendesia relative e nje trupi eshte nje numer qe tregon dendesine e tij te krahasuar me dendesine e ujit.
 
== Shiko dhe kete ==
Anonymous user