Ndryshimi mes inspektimeve të "Montreali"

12 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
'''Montreali''' ([[frengjisht]]: ''Montréal'') është qyteti më i madh i [[Provinca|provincës]] së [[Kebek]]-ut në [[Kanada]]. Montreal është një qytet në provincën kanadeze të [[Kebek]]. Ai është qyteti më i madh në krahinë,i dytë më i madhe në vend (pas [[Toronto]]) dhe i pesëmbëdhjeti i madh në Amerikën e Veriut. Fillimisht quhet Ville-Marie, ose “Qyteti i Merjemes”, emëruar pas malit Royal, trefishtë-strehë kodër ndodhet në zemër të qytetit, ose Mont vërtetë si ajo është shkruar në frëngjisht e Mesme (''Mont Royal'' në frëngjisht të pranishëm). Qyteti është i vendosur në ishullin e Montrealit, i cila mori emrin e vet nga i njëjti burim si qytet, dhe disa ishuj shumë të vogjel periferik, më i madhi e të cilave është Bizard Ile.
 
Që nga 2011, qyteti i Montrealit kishte një popullsi prej {{formatnum:1649519}}. Zona metropolitane e Montrealit së (CMA) (sipërfaqe {{formatnum:4259}}&nbsp;km² ) kishte një popullsi të llogaritur metropolitane të ({{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane)<ref>{{cite web | url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A | title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario) | publisher=Statistics Canada | date = 8. 2.shkurt 2012. | accessdate = 22. 10.tetor 2012.}}</ref> dhe një popullsi prej {{formatnum:1886481}} në aglomerat urban të Montrealit, të gjitha komunat në ishullin e Montrealit të përfshira.
 
Frëngjisht është gjuha zyrtare e qytetit dhe është edhe gjuha e folur në shtëpi nga 56,9&nbsp;% e popullsisë në qytetin e Montrealit, e ndjekur nga anglishtja në 18,6&nbsp;% dhe gjuhët e tjera 19,8&nbsp;% (që nga regjistrimi 2006) . Në zonën më të madhe të Montrealit Regjistrimit Metropolitan, 67,9&nbsp;% e popullsisë flet frëngjisht në shtëpi, në krahasim me 16,5&nbsp;% që flasin anglisht. 56&nbsp;% e popullsisë janë në gjendje për të folur anglisht dhe frëngjisht. Montreal është vendi i dytë më i madh kryesisht frëngjisht-folëse qytet në botë, pas Parisit.