Dallime mes rishikimeve të "Toronto"

391 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
vNo edit summary
| gjatësia = -79.384020
}}
'''Toronto''' është qyteti më i madh i [[Kanadaja|Kanadasë]] dhe kryeqyteti i provincës [[Ontario]]. Ndodhet në buzë të liqenit të Ontarios. Toronto numëron 2.703.281 banorë. 49 % e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.<ref>{{cite web|url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A|title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)|publisher=Statistics Canada|date=8 shkurt 2012|accessdate=22 tetor 2012}}</ref>
 
== Historia ==
-->
 
==Referencat==
{{reflist}}
{{CA-gjeo-cung}}