Dallime mes rishikimeve të "24 Maj"

588 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: prill → Prill, maj → Maj (2), qershor → Qershor)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prillprill|Majmaj|Qershorqershor}}
== Ngjarje ==
'''Ariu në shtëpinë e madhe blu'''
 
=== Sezoni 1 (2007) ===
* [[1153]] - Malcolm IV bëhet mbret i Skocisë.
{| class="wikitable"
* [[1621]] - Unioni [[Protestant]] shpërbëhet formalisht.
!<small>No.</small>
* [[1689]] - [[Parlamenti]] [[Anglia|Anglez]] miraton "Aktin e Tolerimit" me të cilin mbron [[Protestant]]ët (Katolikët qëllimisht nuk përfshihen).
!#
* [[1798]] - Fillon Rebelimi [[Irlanda|Irlandez]] i vitit [[1798]] kundër sundimit [[Britania e Madhe|Britanik]], i udhëhequr nga "United Irishmen" ([[shqip]] Irlandezët e bashkuar).
!Title
* [[1832]] - [[Mbretëria e Parë e Greqisë]] shpallet në [[Konferenca e Ambasadorëve në Londër|Konferencën e ambasadorëve në Londër]].
!Original airdate
* [[1856]] - John Brown dhe njerëzit e tij vrasin pesë përkrahës të skllavërisë në ''Pottawatomie Creek'', [[Kansas]].
!Prod. code
* [[1883]] - [[Ura e Brooklyn]] në [[New York]] hapet për trafik 24 orë, pasi 14 vjetëve punime.
|-
* [[1992]] - Zgjedhjet e para shumëpartiake për [[Kuvendi i Kosovës|Kuvendin e Kosovës]] dhe zgjedhjet presidenciale në [[Republika e Kosovës|Republikën e Kosovës]]
!1
|1
|Miqte e Sufe
|Maj 3
2007
|101
|-
!2
|2
|Ne Ujomeo
Zhulieta
|Maj 3 2007
|102
|-
!3
|3
|Nate e Trumbeta Mjelmës
|Maj 4 2007
|103
|-
!4
|4
|DITA
|Maj 4 2007
|104
|-
!5
|5
|ARRIVO E TELETON
|Maj 5 2007
|105
|-
!6
|6
|NESE A PUSIHASEHSI
|Maj 5 2007
|106
|}
 
== Lindje ==
* [[1974]] - [[Duke Ellington]], pjanist, dirigjent e kompozitor amerikan i muzikës jazz.
*[[2000]] - [[Kurt Shork]], gazetar amerikan (lindi më 1947)
*[[2000]] - [[Majroohmajrooh Sultanpuri]], poet indian (lindi më 1919)
*[[2002]] - [[Markfield Wallace]], shkrimtar amerikan (lindi më 1926)
*[[2003]] - [[Rachel Kempson]], aktore angleze (lindi më 1910)
Anonymous user