Dallime mes rishikimeve të "24 Maj"

1.742 bytes removed ,  2 vjet më parë
=='''Ariu në shtëpinë e madhe blu'''==
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|prill|maj|qershor}}
== Ngjarje ==
'''Ariu në shtëpinë e madhe blu'''
 
=== Sezoni 1 (2007) ===
{| class="wikitable"
|}
 
*
== Lindje ==
* [[1819]] - [[Victoria e Mbretërisë së Bashkuar]] (v. [[1901]])
* [[1905]] - [[Mihail Šolohov]], shkrimtar rus, nobelist
* [[1937]] - [[Serafin Fanko]], aktor shqiptar
* [[1941]] - [[Bob Dylan]], këngëtar amerikan
* [[1945]] - [[Priscilla Presley]], aktore dhe sipërmarrëse amerikane
* [[1953]] - [[Alfred Molina]], aktor britanik
* [[1973]] - [[Ruslana Lyschytschko|Ruslana]], këngëtare ukrainase
 
== Vdekje ==
* [[1543]] - [[Nikola Koperniku]], astronom polak (l. [[1473]])
* [[1974]] - [[Duke Ellington]], pjanist, dirigjent e kompozitor amerikan i muzikës jazz.
*[[2000]] - [[Kurt Shork]], gazetar amerikan (lindi më 1947)
*[[2000]] - [[majrooh Sultanpuri]], poet indian (lindi më 1919)
*[[2002]] - [[Markfield Wallace]], shkrimtar amerikan (lindi më 1926)
*[[2003]] - [[Rachel Kempson]], aktore angleze (lindi më 1910)
*[[2004]] - [[Henry Ries]], fotograf amerikan (lindi më 1917)
*[[2004]] - [[Milton Shulman]], autor kanadez dhe kritik (lindi më 1913)
*[[2004]] - [[Edward Wagenknecht]], kritik letrar amerikan (lindi më 1900)
*[[2005]] - [[Karl Amery]], shkrimtar gjerman (lindi më 1922)
*[[2005]] - [[Arthur Haulot]], gazetar belg (lindi më 1913)
*[[2006]] - [[Henry Bumstead]], artist amerikan (lindi më 1915)
*[[2006]] - [[Michał Życzkowski]], teknik polak (lindi më 1930)
*[[2007]] - [[Bill Johnston]], kriketer Australian (lindi më 1922)
*[[2008]] - [[Dik Martin]], komedian amerikan (lindi më 1922)
*[[2008]] - [[Rob Knox]], aktor britanik (lindi më 1989)
*[[2009]] - [[Jay Bennett]], kitarist amerikan këngëtar dhe kompozitor (lindi më 1963)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[Dita e Presidentit të Kosovës]]
 
[[Kategoria:Maj]]
Anonymous user