Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

302 bytes added ,  2 vjet më parë
Update i logos aktuale te DigitAlb dhe permiresim i disa gabimeve ne shkrim.
(Update i logos aktuale te DigitAlb dhe permiresim i disa gabimeve ne shkrim.)
{{Infobox company
| name = DigitAlb Sh.A
| logo =DigitAlb1752.jpgDigitAlb logofestive2018.png
| logo_size = 200
| type = JointShoqëri stock companyaksionere
| industry = [[Komunikimi]], [[Prodhime mediatike]]
| genre =
| founder = [[Dritan Hoxha]]
| area_served = [[Shqipëri]], [[Kosovë]], [[Europë]], [[Amerika Veriore]]
| key_people = [[Alban Jaho]] (CEODrejtor andi shareholderpërgjithshëm)
| products =
| services =Programe televizive
}}
 
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale Tokësore dhe Satelitore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal digjitaldixhital Tokësor qytetet kryesore të [[Shqipëria|Shqipërisë]]: [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]], [[Korça|Korçë]], [[Pogradeci|Pogradec]], [[Fieri|Fier]], [[Lushnja|Lushnje]] etj.
 
Në [[Dhjetor]] të vitit [[2007]] DigitAlb implementon në platformën satelitore ekzistuese transmetimin HDTV.
 
== Informacionet teknike ==
Freq 10803, Band 29950, FEC 2/3, POL H, MOD 8PSK
Freq 10845, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK
Freq 10886, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK.
 
Që prej fillimeve të tij '''DigitAlb''' e nisi me dekodera në teknologjinë SD (standard-definition), Opentech ODS 3000C, më pas nga viti 2007 u implementua teknologjia HDTV (High Definition Television) me dekoder të tipit KSF-S660HDCO. Prej vitit 2013 DigitAlb hodhi në treg dekoderin FlyBox fjala e fundit e teknologjisë. Ky dekoder multifunksional ka një sërë funksionesh interaktive si PVR, Timeshift, Push VOD ka të bëjë me aksesimin e katalogut Popcorn (këto funksione mundësohen me Hard Disk-un e '''DigitAlb'''). Por dekoderi FlyBox mund të lidhet edhe me internet nëpërmjet LAN (kabëll) ose WIFI dhe mundëson VOD-katalogu Popcorn, radio nga interneti, lajme, shtypin e ditës, horoskopin etj.
 
=== Modelet e dekoderave dhe pajisjeve që DigitAlb ka lançuar që nga krijimi i tij: ===
* Dekodera SD Opentech ODS 3000C, Opentech ODS 2000C
* Dekodera HD Kaon KSF-S660HDCO, Opentech ODS 3000H, ODS 2000H
 
== Historia ==
Viti [[2004]], do shënohet si një vit kulmor në fushën e zhvillimit tërësor të medias elektronike në Shqipëri duke krijuar në të njëjtën kohë, premisat e duhura për fillimin e transmetimeve të programeve televizive dhe radio nëpërmjet një tjetër teknologjie transmetimi, atë digjitaledixhitale.
 
E pikërisht në këtë kohë, më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]] nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parë televizive digjitaledixhitale në Shqipëri. Lindi [[DigitAlb]], një ndër të parat platforma digjitaledixhitale tokësore në [[Evropa|Evropë]], duke shënuar kështu dhe zhvillimin më të madh në historinë e transmetimeve televizive shqiptare.
 
Ideja dhe iniciativa e [[Dritan Hoxha|Dritan Hoxhës]], filloj të realizohej dhe të merrte jetë edhe pse mes kundërshtive të forta politike e institucionale të kohës, përplasjeve me konceptet dhe mentalitetet skeptike ekzistuese dhe pesimizmit të elementëve të ndryshëm të tregut.
Menjëherë u ndje fillimi i një ere të re. Fillimisht u mbulua me sinjal [[Tirana]] dhe Durrësi dhe më pas një nga një, Fieri, Lushnja, Elbasani, Shkodra e Vlora. Një gamë e gjerë programesh, nga çdo zhanër, ofruar përmes kanaleve tematikë të platformës nisi të plotësojë “oreksin” e publikut për të ndjekur gjithçka donte në ekran e të gjitha këto përmes cilësisë tepër të lartë të figurës dhe zërit, info elektronike EPG, dekoder të personalizuar me menu në shqip, deri atëherë e pamendueshme. Për herë të parë lindën kanalet e fëmijëve 24 orë të dubluara në shqip.
 
[[15 Dhjetor|15]] Dhjetor të vitit [[2004]], vetëm 5 muaj nga lindja, '''DigitAlb''' shënon një hap të ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë [[Evropa|Evropën]] duke qenë e vetmja platformë e re digjitaledixhitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu '''DigitAlb''' nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, '''DigitAlb''', shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmijë, më shumë kanale filmash, më shumë dokumentarë, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.
Duke shtuar vazhdimisht numrin e shërbimeve dhe nivelin e kualitetit në transmetimin e programeve, '''DigitAlb''' ka qenë dhe mbetet përherë pararojë absolute e teknologjisë më të fundit digjitale dhe programacionit më të plotë dhe cilësor, jo vetëm në Shqipëri por edhe më gjerë ; në rajon e Evropë.
 
Në dhjetor të vitit 2007 '''DigitAlb''' implementon në platformën satelitore stadin më të avancuar të transmetimeve televizive digjitale ; HDTV - High Definition Television me anë të së cilës arrihet të përcillet në masën më perfektë të mundshme, çdo detaj i figurës dhe zërit. '''DigitAlb''' ishte e vetmja platformë në Evropë që hidhte në satelit 6 kanale të rinj tematikë me profile të ndryshëm që transmetojnë në këtë kualitet [[Filmi|filma]], dokumentarë, [[Sporti|sport]], seriale, programe për të rritur, show dhe spektakël e çdo gjë tjetër dhe duke u identifikuar kështu nga të gjithë si një Platformëplatformë Liderlider.
 
'''DigitAlb''', vazhdon të thyejë njëpasnjëshëm kufijtë duke qenë gjithnjë e më i kërkuar në treg e duke shtuar vit pas viti shërbimet dhe numrin e abonentëve.
 
Më 3 nëntor të [[2008|2008-ës]], '''DigitAlb''' nis në transmetim Tokësor & Satelitor shërbimin televiziv '''PAY-PER-VIEW''', nëpërmjet kanalit të posaçëm Digi Gold ku ofrohen përmes pagesës së dedikuar për çdo event, filmat më të fundit dhe programe të zhanreve të tjera. Pjesë e paketës PPV të [[DigitAlb]] janë edhe 2 kanalet sezonalë Big Brother të cilët transmetojnë LIVE 24 orë në 24 gjithçka që ndodh mes banorëve të shtëpisë më të vëzhguar në Shqipëri.
 
'''DigitAlb''' futi një frymë krejt të re në ekranet shqiptare, duke sanksionuar imazh dhe zë zyrtar, duke promovuar në një formë krejtësisht të veçantë e origjinale, ç'ka e bëjnë të jetë gjithnjë e më tërheqës për publikun.
* '''39 kanale SD''' dhe 17 kanale HD, gjithsej '''56 kanale''' në Platformën Tokësore.
* '''53 kanale SD''' dhe 25 kanale HD, gjithsej '''78 kanale''' në Platformën Satelitore.
* '''33 kanale''' në shërbimin mobile (OTT, [[DigitAlb|Digitalb]] KUDO).
 
Organizimi i kanaleve bëhet sipas tematikës së programeve që ata transmetojnë.
Tre kanale tematikë dedikuar dokumentarit. '''Explorer Shkencë''', '''Explorer Histori''', '''Explorer Natyra''' janë tashmë enciklopedia e gjithsecilit duke ofruar të reja e fakte nga çdo fushë e jetës.
 
'''DigitAlb''' ka krijuar plot 911 kanale që i kushtohen botës së filmit ('''Digi Gold''', '''Film Një HD''', '''Film Dy HD''', '''EuroFilm''', '''Film Autor''', '''Film Hits''', '''Film Hits +1''', '''Film Thriller''', '''Film Dramë''','''Film Aksion''', '''Film Komedi'''), me një gamë të gjerë zhanresh dhe produksionesh, duke qenë kështu vërtet '''“kinemaja në shtëpinë tuaj”'''!
 
Disa kanale kushtuar muzikës, ku spikasin '''My Music''' me hitet më të fundit të muzikës botërore dhe artistëve shqiptarë, '''Melody TV''' krijuar për shpirtin shqiptar me muzikë shqip dhe '''FolkloRit''' me folkun shqiptar duke e përcjellë traditën tonë kudo ku shqiptarët jetojnë.
Kanali "'''Family HD'''" dedikuar familjes, është kanali ku transmetohen reality show dhe serialet më të suksesshëm, programe gjeneraliste për të gjithë familjen nga të gjitha zhanret.
 
Shtatë kanale sportive HD janë pjesë e buqetës bashkangjitur dy kanalet e gjigantit sportiv evropian '''Eurosport 1 HD''' dhe '''Eurosport 2 HD''' me evente nga të gjitha disiplinat sportive, bashkë edhe me një kanal tërësisht në dispozicion të abonentëve dhe atyre që duan të bëhen pjesë e kësaj familjeje të madhe, duke i njohur me programet, shërbimet, ofertat dhe të rejat më të fundit ('''Promo''').
 
Ndryshe nga deri më parë, tashmë platforma '''DigitAlb''' prezantohet me një imazh tërësisht të ri. Ndryshimi ndihet kudo, në çdo kanal dhe shoqërohet edhe nga një pasurim i programacionit si kurrë më parë.
 
== Lista e kanaleve ==
:'''Kanalet Gjeneraliste''' : [[Top Channel|Top Channel HD]], [[TV Klan|Klan HD]], Klan Plus HD, [[TVSH|RTSH-1]], IN tv, [[Kohavision]], [[RTV 21]], Klan Kosova HD, Channel One, Scan TV, RTK 1, First TV, [[Alsat Digital|Alsat]] M, Rrokum TV, Tribuna Channel, Telesport, TV Dukagjini etj.
:'''Kanalet kushtuar traditës shqiptare''' : T HD
:'''Kanalet kushtuar serialeve :''' Stinët
:'''Kanalet muzikore''': My Music, Melody TV, FolkoRit, SuperSonic TV, STV Folk, City TV.
:'''Kanalet Pay-Per-View''': Digi Gold (vetëm në VOD- katalogu PopCorn, kategoria GOLD).
:'''Kanalet sezonalë kushtuar Big Brother Albania''': [[Big Brother (Albania)|Big Brother 1]], [[Big Brother (Albania)|Big Brother 2]].
:'''Kanalet e huaja''': [[Fox Broadcasting Company|FOX]], [[Fox Broadcasting Company|Fox Life]], FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, [[Disney Channel (Albania)|Disney Channel]], [[Nickelodeon Albania|Nicklodeon]], Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, MegaSkai TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, [[CNN]], [[BBC World|BBC]], ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX, Playboy TV etj.
:'''Kanalet radio në të dyja platformat:''' [[Top Albania Radio]], [[Top Gold Radio]], City Radio Albania, My Music Radio, Radio Rash, NRG Radio, Radio Klan.
 
== Referenca ==
== Shiko edhe ==
* [[Top Media]]
* [[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan Hoxha]]
* [[Top Channel]]
* [[Top Albania Radio]]
* [[Çufo|Çufo TV]]
* [[Junior TV]]
* [[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan Hoxha]]
* [[Top Channel]]
* [[SuperSport]]
* [[Genc Gjineci]]