Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa (Himn)"

23 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Evropa''' është [[himni kombëtar]] i [[Kosova|Republikës së Kosovës]].{{ref label|status|a|}}<ref>[http://www.novinite.com/view_news.php?id=94057 "Kosovo Parliament Adopts National Hymn"] ''novinite.com'' 11 June 2008 Link accessed 11/06/08</ref> Himnin e Kosovë e kompozoi [[Mendi Mengjiqi]]. Si dhe himnet kombëtare të [[Spanja|Spanjës]], [[Bosna dhe Hercegovina|Bosnje-Hercegovinës]] dhe [[San Marino|San Marinos]],<ref>[http://en.rian.ru/world/20080611/110143221.html "Kosovo parliament approves new national anthem"] ''rian.ru'' 11 June 2008 Link accessed 11/06/08</ref><ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7447583.stm "Kosovo MPs choose national anthem"] ''bbc.co.uk'' 11 June 2008 Link accessed 11/06/08</ref> himni nuk ka një tekst zyrtar, por tekste jozyrtare janë shkruar për të. U miratua më 11 qershor 2008.<ref>[http://www.redorbit.com/news/entertainment/1426772/kosovo_gets_national_anthem/ "Kosovo Gets National Anthem"] ''redorbit.com'' 11 June 2008 Link accessed 11/06/08</ref> Ai u zgjodh për shkak se nuk përmbante asnjë referencë të ndonjë grupi të veçantë etnik. U zgjodh nga [[Kuvendi i Republikës së Kosovës|Kuvendi i Kosovës]], me 72 deputetë në favor, 15  kundër dhe 5 abstenime.<ref name="assembly">[http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2008&mm=06&dd=11&nav_id=51011 "Assembly approves Kosovo anthem"] ''b92.net'' 11 June 2008 Link accessed 11/06/08</ref>
 
== Konkurenca për himnin ==
Anonymous user