Ndryshimi mes inspektimeve të "Ode gëzimit"

ska përmbledhje të redaktimeve
| followed_by =
}}
 
[[File:Friedrich Schiller by Ludovike Simanowiz.jpg|thumb|Friedrich Schiller nga Ludovike Simanowiz]]
'''Ode gëzimit''' (Anglisht:Ode to Joy, Gjermanisht:Ode An die Freude) është një vepër e shkruar në verën e vitit 1785 nga poeti, dramaturgu dhe historiani gjerman [[Friedrich Schiller]] dhe botuar vitin tjetër në magazinën ''Thalia''. Një version i rishikuar u shfaq në vitin 1808, duke ndryshuar dy rreshtat e parë dhe duke lënë jashtë strofin e saj të fundit.
Anonymous user