Ndryshimi mes inspektimeve të "Ode gëzimit"

49 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[File:Friedrich Schiller by Ludovike Simanowiz.jpg|thumb|Friedrich Schiller nga Ludovike Simanowiz]]
'''Ode gëzimit''' (Anglisht: Ode to Joy, Gjermanisht: Ode An die Freude) është një vepërode (poezi lirike) e shkruar në verën e vitit 1785 nga poetiana e poetit, dramaturgudramaturgut dhe historianihistorianit gjerman [[Friedrich Schiller]], dhee botuar vitinnjë vit më tjetërvonë në magazinën ''Thalia''. Një version i rishikuar u shfaq në vitin 1808, duke ndryshuar dy rreshtat e parë dhe duke lënë jashtë strofin e saj të fundit.
 
"Ode gëzimit" njihet më së miri për përdorimin e tij nga ana e [[Ludwig van Beethoven]]it në lëvizjen përfundimtare (të katërt) të Simfonisë së tij të Nëntë, të kompletuar më 1824. Teksti i Beethovenit nuk bazohet tërësisht në poezinë e Schillerit duke prezantuar disa seksione të reja. Modeli i tij (por jo me fjalët e Schillerit) u miratua si [[Himni i Evropës]] nga ana e [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] në vitin 1972 dhe më pas edhe nga [[Bashkimi Evropian]].<ref>{{cite web|title=Hymnary – Hymn to Joy|url=http://www.hymnary.org/tune/hymn_to_joy_beethoven|accessdate=11 October 2013}}</ref>
[[Kategoria:Poezi]]
[[Kategoria:Cung]]
[[Kategoria:Lirikë]]
Anonymous user