Ndryshimi mes inspektimeve të "Ode gëzimit"

60 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ode gëzimit''' (Anglisht: Ode to Joy, Gjermanisht: Ode An die Freude) është një ode (poezi lirike) e shkruar në verën e vitit 1785 nga ana e poetit, dramaturgut dhe historianit gjerman [[Friedrich Schiller]], e botuar një vit më vonë në magazinën ''Thalia''. Një version i rishikuar u shfaq në vitin 1808, duke ndryshuar dy rreshtat e parë dhe duke lënë jashtë strofin e saj të fundit.
 
"Ode gëzimit" njihet më së miri për përdorimin e tijsaj nga ana e [[Ludwig van Beethoven]]it në lëvizjen përfundimtare (të katërt) të Simfonisë së tij të Nëntë, kompletuar në vitin 1824. TekstiMegjithatë teksti i Beethovenit nuk bazohet tërësisht në poezinë e Schillerit duke prezantuar disa seksione të reja. Modeli i tij (por jo me fjalët e Schillerit) u miratua si [[Himni i Evropës]] nga ana e [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] në vitin 1972 dhee më pas edhe nga [[Bashkimi Evropian]].<ref>{{cite web|title=Hymnary – Hymn to Joy|url=http://www.hymnary.org/tune/hymn_to_joy_beethoven|accessdate=11 October 2013}}</ref>
== An die Freude - versioni në gjuhën gjermane ==
{{div col|2}}
Anonymous user