Dallime mes rishikimeve të "Hysni Milloshi"

1.089 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Hysni Milloshi.jpg|thumb|300px]]
'''Hysni Milloshi''' 26 janar 1946 [[Macukull i Matit]] — 25 prill 2012 [[Tiranë]].Shkrimtar, politikan markist-leninist.
 
Milloshi themeloi në 1991 Bashkimin e Aktivistëve Vullnetar "Enver Hoxha", në qytetin e [[Berati|Beratit]]. Ai ishte themelues dhe Sekretari i Parë, i Partisë Komuniste të Shqipërisë pasardhëse e [[PPSH]]-së. Në zgjedhjet e 8 majit 2011, Hysni Milloshi kandidoi për kryetar të Bashkisë së Tiranës.
== Jeta ==
Milloshi themeloi në 1991 Bashkimin e Aktivistëve Vullnetar "Enver Hoxha", në qytetin e Beratit. Ai ishte themelues dhe Sekretari i Parë, i Partisë Komuniste të Shqipërisë pasardhëse e [[PPSH]]-së. Në zgjedhjet e 8 majit 2011, Hysni Milloshi kandidoi për kryetar të Bashkisë së Tiranës.
 
 
Hysni Milloshi ( 26 janar 1946-25 prill 2012) ishte një nga themeluesit dhe Sekretar I Parë I Partisë Komuniste , pasardhëse e Partisë së Punës së Shqipërisë .
 
==Biografia==
 
Milloshi lindi më 26 janar 1946 në Maçukull, në rajonin e Matit . Gjatë sundimit komunist , Hysni Milloshi I cili ishte anëtar I Partisë së Punës, ishte një shkrimtar dhe një figurë e lënë në hije. Ai themeloi më 12 shkurt 1991 Grupimin e vullnetarëve aktivistë “Enver Hoxha” , I cili ishte një grupim besnik ndaj parimeve dhe politikave të Enver Hoxhës, mesa duket me përkrahjen e figurave kryesore të Partisë së Punës. Grupimi zhvilloi një veprimtari aktive dhe mitingje për të parandaluar rënien e regjimit komunist.Milloshi gjithashtu ishte një shkrimtar dhe poet modest. Ai ndërroi jetë më 25 prill 2012 në spitalin e Sanatoriumit, Tiranë nga fibroza pulmonare.
 
 
 
==Zgjedhjet==
 
Milloshi mori pjesë më shumë se një herë në zgjedhje lokale, duke konkurruar për kryetar Bashkie të Tiranës.Ai ishte faktor kyç në atë që konsiderohej si “Fitore e Pirros” e Lulzim Bashës ndaj kryetarit të atëhershëm të Bashkisë Tiranë, Edi Rama , duke fituar rreth 1400 vota.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
3

edits