Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

10 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Më poshtë Elateia gjetur rëndësishme mbetet [[Neoliti|të Neolitike]] vendbanimeve, si dhe të shumta nga varret e Mycenaean periudhe. Nga gjetjet mund të konkludohet se lulja e qytetit në para-Arab të periudhës. Kjo lulëzuar erdhi më në fund për të Ndalur një, dhe [[Homeri|Homer]] përmend Elateia nuk është në katalogun e tij phokischer qytete.
 
Sipas [[Mitologjia Greke|mitologjisë greke]] , Arcadian mbreti Elatos, biri biri i Arkas, Elateiae pati themeluar Elateia; të jenë në qytet është vendosur ende imazhin ende pa shkrimtar grek [[Pausania|Pausanias]].<ref>Pausanias 8, 4, 4; 10, 34, 2; 10, 34, 6.</ref> Persianit mbretit Xerxes gjatë luftës kundër Greqisë 480 para krishtit C. Elateia, dhe të tjera phokische qytete për t'u djegur.<ref>[[Herodoti|Herodotus]], [[Historitë e Herodotit|''Histori,'']] 8, 33.</ref> Elateia ishte e sapo ndërtuar, mureve të saj, megjithatë, 426 v. C., pjesërisht, nga një tërmet të shembet.<ref>Strabo, 1, 60.</ref> 346 v. C. ajo ishte pas tretë të shenjtë të luftës , në pajtim me amphiktyonen vendimin me të gjitha qytetet në Phocis, i shkatërruar. Si mbreti [[Filipi II|Filipi II i Maqedonisë]] në kuadër të Katërt të shenjtë të luftës, në vjeshtën e 339 v. C. Elateia pushtuar dhe fortifications e saj të restaurohen, greke fuqive te medha, Thebes dhe [[Athina|Athinës]] kundër Filipit krahut të Paktit.<ref>[[Diodori|Diodorus]] 16, 84f.; u. një.</ref> Por në vitin e ardhshëm, në betejën e Chaeronea mundi; kështu që përfundoi de facto e pavarësisë greke. V. 301 BC arritur të Elateia e suksesshme e diadochi [[Kassandër|, Cassander]] .
 
E mbreti maqedonas [[Filipi V i Maqedonisë|Filipi V]] mundi të pushtoje Elateian. Në rrjedhën e saj të luftës kundër Perandorisë Romake marshuan me Konsulli [[Titus Kuinktius Flamininus|Titi Quinctius Flamininus]] në 198 v. C., në Phocis, dhe është këtu vetëm për të marrë e Elateia probleme më të mëdha, sepse një marrëveshje paqësore me Elateiern si rezultat i fortë maqedonase dështoi për sundimin e ekuipazhit. Ai kishte për të rrethuar qytetin për më të gjatë dhe, më në fund, për të bastisur, ku e kishte lënë në kështjellë, të mbetur të ngulitura pushtuesve të zbres.<ref>Titus Livius 32, 24, 1-7; Pausanias, 10, 34, 4.</ref> 86 v. C. rezistencës Elateia një sulm të Taxiles, një e Përgjithshme e mbretit Mithridates VI të Pontit. Kjo suksesit ushtarak të qytetit u zhvillua gjatë Parë Mithridatic luftës . Romë tha: "prandaj, Elateia për të lira.
1.070

edits