Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

v
Shkaqet e Luftes se Pare Boterore
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.132.216.192) dhe riktheu rishikimin 1906661 nga 188.172.111.142)
v (Shkaqet e Luftes se Pare Boterore)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Shkaqet ==
Shkaqet e Luftes se Pare Boterore ishin perplasjet e interesave te disa vendeve mbi rajone te ndryshme:
# Armiqësia mes shteteve për te vendosur hegjemoninë e tyre ne kolonitë me te largëta
 
# Politika e egër qe ndiqnin shtetet ndaj njeri-tjetrit dhe gara e pa kufij e armatimeve
# Per Ballkanin- perplaseshin interesat e Rusise dhe Italise/Austro-Hungarise.
# Konfliktet mes shteteve për pabarazinë ekonomike dhe lindja e ndjenjës se nacionalizmit politik.
# Per Italine Veriore- perplaseshin interesat e Italise dhe Austro-Hungarise.
# Per Polonine- perplaseshin interesat e Gjermanise dhe Rusise.
# Per Alsas-Lorenen- perplaseshin interesat e Gjermanise dhe Frances.
# Anglia kerkonte shtimin e kolonive.
# Levizja e popujve per pavarsi.
# Gjermania e cila ishte me e zhvilluara i rriti shume pretendimet e saj.
 
== Shpërthimi i luftës ==
1

edit