Ndryshimi mes inspektimeve të "Iliada"

18 bytes removed ,  2 vjet më parë
rv
(rv)
[[File:Iliad VIII 245-253 in cod F205, Milan, Biblioteca Ambrosiana, late 5c or early 6c.jpg|thumb|Dorëshkrimi F 205 i Biblioteca Ambrosiana në [[Milano]] (''Ilias Ambrosiana'') me tekst dhe ilustrim të vargjeve 245-253 të librit XIII të Iliadës nga fundi i [[shekulli V|shekullit V]] ose të [[shekulli VI|shekullit VI]].]]
 
'''''Iliada''''' ([[Greqishtja e lashtë|greqisht të lashtë]]: Ἰλιάς, ''Iliás'') ose '''''Kënga e Ilionit''''', është një poemë epike greke e lashtë, në heksameter daktilik, tradicionalisht e atribuar Ismail Kadarese[[Homeri]]t. Vendosur gjatë [[Lufta e Trojës|Luftës së Trojës]] – rrethimi dhjetëvjeçar i qytetit të [[Troja|Trojës]] (Ilioni) nga një koalicion i shteteve [[Akejtë|ake]] – tregon për betejat dhe ngjarjet gjatë javëve të një grindje midis mbretit [[Agamemnoni|Agamemnon]] dhe luftëtarit [[Akili|Akil]].
 
== Historia ==
Edhe pse historia mbulon vetëm disa javë në vitin e fundit të luftës, Iliada përmend shumë nga [[mitologjia greke|legjendat greke]] rreth rrethimit; ngjarjet e mëhershme, si mbledhja e [[luftëtari|luftëtarëve]] për rrethimin, shkaku i [[Lufta|luftës]] dhe shqetësimet që lidhen me të, duket të shfaqen afër fillimit. Pastaj tregimi epik merr ngjarjet që profetizohen për të ardhmen, siç është vdekja e afërt e Akilit dhe rënia e Trojës, megjithëse tregimi mbaron para se të ndodhin këto ngjarje. Megjithatë, pasi këto ngjarje janë paracaktuar gjithnjë e më shumë, kur mbaron, poema ka dorëzuar një tregim pak a shumë të plotë të Luftës së Trojës.