Dallime mes rishikimeve të "Dosjet Uorren"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
{{Infobox film
|Logo=Conjuring_poster.jpg|Montazhi={{Infobox film
| name = Dosjet Uorren
| image = Conjuring poster.jpg
| budget = $20 million<ref name=BOM/>
| gross = $319.5 million<ref name="BOM">{{cite web|url=http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=conjuring.htm|title=The Conjuring (2013)|website=[[Box Office Mojo]]|accessdate=October 4, 2014}}</ref>
}}|Gjuha=Anglisht}}
 
'''Dosjet Uorren''' (The Conjuring) është një film horror nga James Wan me skenar të Chad Hayes dhe Carey W. Filmi i parë lidhet dhe me çështjen e parë të trajtuar nga çifti Uorren dhe përbën serinë e parë të Dosjeve Uorren. Vera Farmiga dhe Patrick Wilson janë në rolet kryesore si Ed dhe Lorein Uorren, investigues të aktiviteteve paranormale. Çifti Uorren iu vjen në ndihmë familjes Perron, e cila pas zhvendosjes në shtëpinë e re në fermën Rhode Island përjetojnë një sërë aktivitetesh dhe eksperiencash paranormale në1971.