Dallime mes rishikimeve të "Neofelis"

50 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Italic title}}
{{Automatic taxobox
{{Taxobox
| color = beige
| Neofelis
| image = Clouded_Leopard_Neofelis_nebulosa_by_Dr_Raju_Kasambe_DSC_7497_Clouded Leopard eofelis nebulosa by Dr Raju Kasambe DSC 7497 (28).JPG
| image_caption = [[Leopardi me re]] (''Neofelis nebulosa'')
| image2 = Borneo clouded leopard.jpg
| image2_caption = [[Leopardi me re i Sundës]] (''Neofelis diardi'')
| regnum = [[AnimalKafsha|Animalia]]ia
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
| classis = [[GjitarëGjitari|MammalMammalia]]ia
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[Felidae]]
| subfamilia = [[Pantherinae]]
| genus = '''''Neofelis'''''<br>[[John Edward Grey|Grey]], 1867
| genus_authority = [[John Edward Grey|Grey]], 1867
| subdivision_ranks = [[Specia|Speciet]]
| subdivision =
*''[[Leopardi me re|N. nebulosa]]''
| range_map = Neofelis range.png
}}
'''''Neofelis''''' është një gjini që përbëhet nga dy lloje në Azinë Juglindore: [[Leopardi me re|leopardi me re]] (''Neofelis nebulosa'') në Azinë kontinentale dhe [[Leopardi me re i Sundës|leopardi me re i Sundës]] (''Neofelis diardi'') në [[Sumatra]] dhe [[Borneo]].<ref name="BB">{{cite journal |author=Buckley-Beason, V.A. |author2=Johnson, W.E. |author3=Nash, W.G. |author4=Stanyon, R. |author5=Menninger, J.C. |author6=Driscoll, C.A. |author7=Howard, J. |author8=Bush, M. |author9=Page, J.E. |author10=Roelke, M.E. |author11=Stone, G. |author12=Martelli, P. |author13=Wen, C. |author14=Ling, L. |author15=Duraisingam, R.K.|author16=Lam, V.P.|author17=O'Brien, S.J. |year=2006 |title=Molecular Evidence for Species-Level Distinctions in Clouded Leopards |journal=Current Biology |volume=16 |issue=23 |pages=2371–2376 |doi=10.1016/j.cub.2006.08.066 |pmid=17141620}}</ref><ref name="Kitchener">{{cite journal |author=Kitchener, A.C. |author2=Beaumont, M.A. |author3=Richardson, D. |year=2006 |title=Geographical Variation in the Clouded Leopard, ''Neofelis nebulosa'', Reveals Two Species |journal=Current Biology |volume=16 |issue=23 |pages=2377–2383 |doi=10.1016/j.cub.2006.10.066 |pmid=17141621}}</ref>
 
==Emri==