Dallime mes rishikimeve të "Murati IV"

204 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.95) dhe riktheu rishikimin 1915410 nga 1l2l3k
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.95) dhe riktheu rishikimin 1915410 nga 1l2l3k)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
Sulltan '''Murat IV''' ka lindur ne Stamboll. Ai ishte djali i sulltan [[Ahmedi i I|Ahmetit I]] dhe sulltaneshes Kösem. Ai ka lindur me 26 korrik 1612 dhe ka vdekur me 8 shkurt 1640. Ne vitin 1631 jeniçeret e sulmuan pallatin dhe e vrane vezirin Grand ai duke u frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.Ai ishte trim dhe i forte. Ishte nje nga sulltanet me te fuqishem dhe me i forti.Ai ishte gjithashtu nje shigjetar i mire. Pushtoi Revanin dhe Bagdatin. U njoh si THEMELUESI I DYTE I PERANDORISE OSMANE.
 
{{Sulltanët e Perandorisë Osmane}}