Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
[[File:Anthem of Europe (US Navy instrumental long version).ogg|djathtasthumb|Himni i Evropës nën performancën e Orkestrës së Marinës Amerikane]]
[[File:Ninth Symphony original.png|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i Simfonisë së 9 të Bethovenit]]
[[File:Beethoven.jpg|thumb|[[Ludwig van Beethoven]]]]
'''Himni i Evropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose [[Ode gëzimit|Ode Gëzimit]] (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] dhe [[BE|Bashkimit Evropian]], e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës.<ref>{{cite web|url=https://www.coe.int/en/web/about-us/the-european-anthem|title=The European Anthem|publisher=coe.int}}</ref><br />
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të [[Friedrich Schiller]]it si dhe të simfonisë së 9-të të [[Ludwig van Beethoven|Bethovenit]] të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës.}</ref><ref>{{cite web|url=http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm|title=Europa – The EU at a glance – The European Anthem|accessdate=2010-08-29|publisher=europa.eu| archiveurl= https://web.archive.org/web/20100815100314/http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm| archivedate= 15 August 2010 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref> <br />
 
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
* [[Himni i Flamurit]]
* [[Himni i Kosovës]]
* [[Evropa (Himn)|Himni Kombëtar i Republikës së Kosovës]]
 
== Lidhje të jashtme ==
[[Kategoria:Himne kombëtare]]
[[Kategoria:Evropë]]
[[Kategoria:Himne]]
Anonymous user