Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[File:Anthem of Europe (US Navy instrumental long version).ogg|thumb|Himni i Evropës nën performancën e Orkestrës së Marinës Amerikane]]
[[Image:Schiller an die freude manuskript 2.jpg|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i veprës "[[Ode gëzimit]]" të [[Friedrich Schiller]]it]]
[[File:Friedrich Schiller2.jpg|thumb|[[Friedrich Schiller]]]]
[[File:Ninth Symphony original.png|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i [[Simfonia nr. 9 e Beethovenit|Simfonisë së 9 të Bethovenit]]]]
[[File:Beethoven.jpg|thumb|[[Ludwig van Beethoven]]]]
'''Himni i Evropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose [[Ode gëzimit|Ode Gëzimit]] (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] dhe [[BE|Bashkimit Evropian]], e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës.<ref>{{cite web|url=https://www.coe.int/en/web/about-us/the-european-anthem|title=The European Anthem|publisher=coe.int}}</ref><br />
11

edits