Ndryshimi mes inspektimeve të "Khaled Al Mosleh"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Khalid bin Abdullah bin Muhammed el-Mosleh''' (Arabisht: '''الكامل خالد بن عبد الله بن محمد المصلح''') lindi më 1965 në qytetin e ...)
 
v
 
'''Khalid bin Abdullah bin Muhammed el-Mosleh''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''الكامل خالد بن عبد الله بن محمد المصلح''') lindi më 1965 në qytetin e [[Meka|Mekës]]. Ai është mufti[[Myftiu|myfti]] dhe profesor në Fakultetin e Sheriatit[[Sheriati]]t, Universiteti Kasim në [[Arabia Saudite|Arabinë Saudite]].
 
==Biografia==
Si fëmijë, ai morri edukimin e tij fillor dhe të lartë mes Mekës dhe [[Xheda|Xhides]]. Dijetari shkoi në [[Universiteti i naftës dhe mineraleve të Mbretit Fahd|Universitetin e naftës dhe mineraleve të Mbretit Fahd]], ku në vitin 1988, diplomoi në gradën Bachelor prej departamentit të Sistemit të Informacionit në Kolegjin e Menaxhimit Industrial.
 
Më vonë u shkua për kërkim të dijes Islame[[Islam]]e dhe kuptimit të [[Kurani|librit të Zotit]] në Kolegjin e Sheriatit në [[Universiteti Islamik Imam Muhammed ibn Saud|Universitetin Islamik Imam Muhammed ibn Saud]], dhe diplomoi në vitin 1994.
 
Ai filloi të studioi me [[MuhammedSheh ibnMuhamed ibën Salih el Uthejmin]] që nga viti 1983. Ai kishte nderin të martohet me vajzën e tij në vitin 1987 dhe shoqëroi atë deri në vdekjen e shejhut.
 
Sipas kërkesës së shejhut, ai filloi të mësoj në Xhaminë Uleje në [[Unejze]] në vitin 1995 dhe emëroi të mësoj [[Tefsiri|tefsirintefsiri]]n dhe [[Teuhidi|teuhidinteuhidi]]n. Që nga atëherë, ai u bë imam dhe hatib i xhamisë. Shejhu Khaled është një nga tre njerëz të emëruar si pasardhës i Shejh[[Sheh]] Uthejminit në mësimin e akides[[akide]]s dhe tefsirit.
 
[[Kategoria:Myftilerë]]
[[Kategoria:Lindje 1965]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
314

edits