Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

10 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Elateia''' ({{ELSalt|Ἐλάτεια}}) ka qene në Greqine e lashtë qytet dhe krahas Delphi -t më i rëndësishmi në rajonin e Phocis.<ref>[[Straboni|Strabo,]] 9, 2, 19, f. 407; 9, 3, 2, fq. 418; [[Pausania|Pausanias,]] 10, 34, 1f.</ref> AjoAi ishte në dalje të rruges nga Thermopilet , në luginën pjellore të lumit Kephisos, dhe kanëka kontrolluar rrugë të rëndësishme të rrugëve në Jug të Greqisë. Prandaj, ata luajtën në kohët e luftës përsëritet një strategjike rol të rëndësishëm.
 
Më poshtë Elateia gjetur rëndësishme mbetet [[Neoliti|të Neolitike]] vendbanimeve, si dhe të shumta nga varret e Mycenaean periudhe. Nga gjetjet mund të konkludohet se lulja e qytetit në para-Arab të periudhës. Kjo lulëzuar erdhi më në fund për të Ndalur një, dhe [[Homeri|Homer]] përmend Elateia nuk është në katalogun e tij phokischer qytete.
1.070

edits