Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

12 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Elateia''' ({{ELSalt|Ἐλάτεια}}) ka qene në Greqine e lashtë qytet dhe krahas Delphi -t më i rëndësishmi në rajonin e Phocis.<ref>[[Straboni|Strabo,]] 9, 2, 19, f. 407; 9, 3, 2, fq. 418; [[Pausania|Pausanias,]] 10, 34, 1f.</ref> Ai ishte në dalje të rruges nga Thermopilet , në luginën pjellore të lumit Kephisos, dhe ka kontrolluar rrugë të rëndësishme në Jug të Greqisë. Prandaj, ataai luajtënka luajturkohëtkohë eluftrash luftësne përsëritetmenyre te përsëritur një strategjike rol të rëndësishëm strategjik.
 
Më poshtë Elateia gjetur rëndësishme mbetet [[Neoliti|të Neolitike]] vendbanimeve, si dhe të shumta nga varret e Mycenaean periudhe. Nga gjetjet mund të konkludohet se lulja e qytetit në para-Arab të periudhës. Kjo lulëzuar erdhi më në fund për të Ndalur një, dhe [[Homeri|Homer]] përmend Elateia nuk është në katalogun e tij phokischer qytete.
1.070

edits