Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

11 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Elateia''' ({{ELSalt|Ἐλάτεια}}) ka qene në Greqine e lashtë qytet dhe krahas Delphi -t më i rëndësishmi në rajonin e Phocis.<ref>[[Straboni|Strabo,]] 9, 2, 19, f. 407; 9, 3, 2, fq. 418; [[Pausania|Pausanias,]] 10, 34, 1f.</ref> Ai ishte në dalje të rruges nga Thermopilet , në luginën pjellore të lumit Kephisos, dhe ka kontrolluar rrugë të rëndësishme në Jug të Greqisë. Prandaj, ai ka luajtur në kohë luftrash ne menyre te përsëritur një rol të rëndësishëm strategjik.
 
Më poshtë Elateia jane gjetur mbetje te rëndësishme mbetette vendbanimeve [[Neoliti|të Neolitike]] vendbanimeve, si dhe të shumta nga varret eeperiudhes Mycenaeane periudhemikenase. Nga gjetjet mund të konkludohet se lulja e qytetit në para-Arab të periudhës. Kjo lulëzuar erdhi më në fund për të Ndalur një, dhe [[Homeri|Homer]] përmend Elateia nuk është në katalogun e tij phokischer qytete.
 
Sipas [[Mitologjia Greke|mitologjisë greke]] , Arcadian mbreti Elatos, i biri i Arkas, e pati themeluar Elateia; të jenë në qytet është vendosur ende imazhin ende pa shkrimtar grek [[Pausania|Pausanias]].<ref>Pausanias 8, 4, 4; 10, 34, 2; 10, 34, 6.</ref> Persianit mbretit Xerxes gjatë luftës kundër Greqisë 480 para krishtit C. Elateia, dhe të tjera phokische qytete për t'u djegur.<ref>[[Herodoti|Herodotus]], [[Historitë e Herodotit|''Histori,'']] 8, 33.</ref> Elateia ishte e sapo ndërtuar, mureve të saj, megjithatë, 426 v. C., pjesërisht, nga një tërmet të shembet.<ref>Strabo, 1, 60.</ref> 346 v. C. ajo ishte pas tretë të shenjtë të luftës , në pajtim me amphiktyonen vendimin me të gjitha qytetet në Phocis, i shkatërruar. Si mbreti [[Filipi II|Filipi II i Maqedonisë]] në kuadër të Katërt të shenjtë të luftës, në vjeshtën e 339 v. C. Elateia pushtuar dhe fortifications e saj të restaurohen, greke fuqive te medha, Thebes dhe [[Athina|Athinës]] kundër Filipit krahut të Paktit.<ref>[[Diodori|Diodorus]] 16, 84f.; u. një.</ref> Por në vitin e ardhshëm, në betejën e Chaeronea mundi; kështu që përfundoi de facto e pavarësisë greke. V. 301 BC arritur të Elateia e suksesshme e diadochi [[Kassandër|, Cassander]] .
 
E mbretiMbreti maqedonas [[Filipi V i Maqedonisë|Filipi V]] mundi të pushtoje Elateian. Në rrjedhën e saj të luftës kundër Perandorisë Romake marshuan me Konsulli [[Titus Kuinktius Flamininus|Titi Quinctius Flamininus]] në 198 v. C., në Phocis, dhe është këtu vetëm për të marrë e Elateia probleme më të mëdha, sepse një marrëveshje paqësore me Elateiern si rezultat i fortë maqedonase dështoi për sundimin e ekuipazhit. Ai kishte për të rrethuar qytetin për më të gjatë dhe, më në fund, për të bastisur, ku e kishte lënë në kështjellë, të mbetur të ngulitura pushtuesve të zbres.<ref>Titus Livius 32, 24, 1-7; Pausanias, 10, 34, 4.</ref> 86 v. C. rezistencës Elateia një sulm të Taxiles, një e Përgjithshme e mbretit Mithridates VI të Pontit. Kjo suksesit ushtarak të qytetit u zhvillua gjatë Parë Mithridatic luftës . Romë tha: "prandaj, Elateia për të lira.
 
Që nga viti 347 n. C. ishte Elateia në kohë e vend të një Peshkopi, të dioqezës së mbajtësi i dioqezës së Elatea e Kishës Katolike Romake. Për 4. Shekulli është Elateia – tani nën emrin e ''Elatina'' – si një qytet të fortifikuar; edhe në Bizantine periudhe përmend.<ref>Hierokles, ''Synekdemos'' 643, 8; [[Konstandini VII Porfirogjeni|Konstandini Porphyrogenitus]], ''De thematibus'' 89; & a.</ref>
1.070

edits