Dallime mes rishikimeve të "Elateia"

4 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Elateia''' ({{ELSalt|Ἐλάτεια}}) ka qene në Greqine e lashtë qytet dhe krahas Delphi -t më i rëndësishmi në rajonin e Phocis.<ref>[[Straboni|Strabo,]] 9, 2, 19, f. 407; 9, 3, 2, fq. 418; [[Pausania|Pausanias,]] 10, 34, 1f.</ref> Ai ishte në dalje të rruges nga Thermopilet , në luginën pjellore të lumit Kephisos, dhe ka kontrolluar rrugë të rëndësishme në Jug të Greqisë. Prandaj, ai ka luajtur në kohë luftrash ne menyre te përsëritur një rol të rëndësishëm strategjik.
 
Më poshtë Elateia jane gjetur mbetje te rëndësishme te vendbanimeve [[Neoliti|të Neolitike]] , si dhe të shumta nga varret eperiudhes e mikenase. Nga gjetjet mund të konkludohet se luljaberthama e qytetit eshte para-Arab tëe periudhës praklasike. KjoKetij lulëzuarlulëzimi erdhido ti kete fundardhur përfundi dikur Ndalur një,ndaj dhe [[Homeri|Homer]] nuk e përmend Elateia nuk është në katalogun e tij phokischerte qyteteve qytetephokike.
 
Sipas [[Mitologjia Greke|mitologjisë greke]] , Arcadian mbreti Elatos, i biri i Arkas, e pati themeluar Elateia; të jenë në qytet është vendosur ende imazhin ende pa shkrimtar grek [[Pausania|Pausanias]].<ref>Pausanias 8, 4, 4; 10, 34, 2; 10, 34, 6.</ref> Persianit mbretit Xerxes gjatë luftës kundër Greqisë 480 para krishtit C. Elateia, dhe të tjera phokische qytete për t'u djegur.<ref>[[Herodoti|Herodotus]], [[Historitë e Herodotit|''Histori,'']] 8, 33.</ref> Elateia ishte e sapo ndërtuar, mureve të saj, megjithatë, 426 v. C., pjesërisht, nga një tërmet të shembet.<ref>Strabo, 1, 60.</ref> 346 v. C. ajo ishte pas tretë të shenjtë të luftës , në pajtim me amphiktyonen vendimin me të gjitha qytetet në Phocis, i shkatërruar. Si mbreti [[Filipi II|Filipi II i Maqedonisë]] në kuadër të Katërt të shenjtë të luftës, në vjeshtën e 339 v. C. Elateia pushtuar dhe fortifications e saj të restaurohen, greke fuqive te medha, Thebes dhe [[Athina|Athinës]] kundër Filipit krahut të Paktit.<ref>[[Diodori|Diodorus]] 16, 84f.; u. një.</ref> Por në vitin e ardhshëm, në betejën e Chaeronea mundi; kështu që përfundoi de facto e pavarësisë greke. V. 301 BC arritur të Elateia e suksesshme e diadochi [[Kassandër|, Cassander]] .
1.070

edits