Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

6 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Mbreti maqedonas [[Filipi V i Maqedonisë|Filipi V]] mundi të pushtoje Elateian. Në rrjedhën e saj të luftës kundër Perandorisë Romake marshuan me Konsulli [[Titus Kuinktius Flamininus|Titi Quinctius Flamininus]] në 198 v. C., në Phocis, dhe është këtu vetëm për të marrë e Elateia probleme më të mëdha, sepse një marrëveshje paqësore me Elateiern si rezultat i fortë maqedonase dështoi për sundimin e ekuipazhit. Ai kishte për të rrethuar qytetin për më të gjatë dhe, më në fund, për të bastisur, ku e kishte lënë në kështjellë, të mbetur të ngulitura pushtuesve të zbres.<ref>Titus Livius 32, 24, 1-7; Pausanias, 10, 34, 4.</ref> 86 v. C. rezistencës Elateia një sulm të Taxiles, një e Përgjithshme e mbretit Mithridates VI të Pontit. Kjo suksesit ushtarak të qytetit u zhvillua gjatë Parë Mithridatic luftës . Romë tha: "prandaj, Elateia për të lira.
 
Që nga viti 347 n. C. ishte Elateia ishte kohëvendndodhja e venddyte e një Peshkopi, të dioqezës së mbajtësi i dioqezës së Elatea e Kishës Katolike Romake. Për 4. Shekulli është Elateia – tani nën emrin e ''Elatina'' – si një qytet të fortifikuar; edhe në Bizantine periudhe përmend.<ref>Hierokles, ''Synekdemos'' 643, 8; [[Konstandini VII Porfirogjeni|Konstandini Porphyrogenitus]], ''De thematibus'' 89; & a.</ref>
 
I parëndësishëm, mbetet e qyteti të lashtë, duke përfshirë edhe qytetin e mureve dhe të [[Akropolis|Akropolit]], sot fshati Elateia (Lefta). Pausanias raportet e tij me përshkrimin e qytetit, [[Agora]], një tempull i [[Asklepiu|Asclepius]], një teatër, dhe një Statujë prej bronzi e [[Atena|Athena]] është me vlerë të përmendet.<ref>Pausanias, 10, 34, 1-8.</ref> Për më tepër, ai përmend një vend të shenjtë e Athena Kranaia, që u zbulua tri kilometra në Juglindje të qytetit, mbi një kodër. Në rastin e gërmime, vetëm relativisht të vogël mbetjet e këtij tempulli u gjetur, megjithatë.
1.070

edits